Slovenský hydrometeorologický ústav 17. srpna oznámil, že na jedné ze svých stanic v Bratislavě naměřil zvýšenou hladinu přízemního ozonu a doporučil citlivým lidem, aby si dávali pozor. Až 10 hodin poté, co hydrometeorologický ústav výstrahu odvolal, vydal dezinformační web „Báječné ženy“ poplašný příspěvek vyzývající lidi, aby nevycházeli. Komentující pak tvrdili, že za vším stojí chemtrails.

Titulek poplašného článku je však vytržen z kontextu a dal by se označit jako clickbait. SMÚ 17. srpna sice informoval o zvýšené hladině přízemního ozonu (běžně nazývanou také jako letní smog) pro Bratislavu a okolí a uvedl, že tato může představovat zdravotní riziko pro citlivé osoby. Ovšem toto upozornění stáhl 19. srpna ráno, tedy v den, kdy portál bajecnezeny.sk vydal svůj text. Tato stránka je součástí sítě stránek sdílejících konspirační a alarmistický obsah, kterou v minulosti popsaly iniciativy věnující se odhalování dezinformací jako Infosecurity.sk, Antipropaganda či Globsec. Stránka je zařazena na seznam konspiračních webů v seznamu blbec.online či konspiratori.sk.

Věc souvisela s tzv. „letním smogem“. Termínem letní smog označujeme zvýšenou úroveň přízemního ozonu, ke které dochází zejména v letních měsících, kdy se vlivem slunečního záření mění znečišťující látky jako oxidy dusíku, oxid uhelnatý či uhlovodíky na ozon v rámci troposféry, tedy v nejnižší vrstvě atmosféry. Ke vzniku přízemního nebo troposférického ozonu dochází, když znečišťující látky vypouštěné auty, elektrárnami, průmyslovými kotli, rafineriemi, chemickými závody a jinými zdroji chemicky reagují za přítomnosti slunečního světla. Ozón dosahuje nezdravé hodnoty nejčastěji během horkých slunečných dnů v městském prostředí, ale vysoké hodnoty může dosáhnout i během chladnějších měsíců.

U rizikových osob, jako jsou astmatici, děti či senioři, může způsobit kašel, bolest nebo škrábání v krku, zánět dýchacích cest nebo zhoršit astmatické záchvaty. Úroveň 180 mikrogramů na metr krychlový, která byla spouštěčem pro upozornění ze 17. srpna, byla překročena i v předchozích letech, například v září a srpnu 2018 , kdy SHMÚ také vydal podobné upozornění. V ročních zprávách o kvalitě ovzduší lze na základě historických dat také vidět, že úroveň přízemního ozonu přesáhla informační práh v Bratislavě například během šesti hodin v roce 2017 nebo až dvanácti hodin v roce 2015 – tedy na delší dobu než při nejnovějších měřeních.

Více na webu AFP


author