Až nyní se začal ve velkém šířit příspěvek uživatele „Fabry Novák“ ve kterém se tvrdí, že v Pardubicích útočili na Romy Ukrajinci. „Dneska na nás zaútočili Ukrajinci a jeden z nich vytáhl nůž a bodl mého kamaráda do obličeje,“ stojí v příspěvku z 2. července, který má však až nyní 13 tisíc sdílení. Příspěvek líčí přitom incident v Pardubicích, při kterém se nikomu nic vážého nestalo.

Tehdy se střetla asi 15členná skupina Romů s menší skupinou lidí. Není ani jisté, zda v menší skupině lidí byli lidé z Ukrajiny. Svědci totiž hovoří o Rusech. Zraněným je Rom, který vyvázl s dvěma stehy na obličeji.

Podle svědectví, které získal zpravodajský server Romea.cz, přišla trojice Ukrajinců do Anenské ulice, kde proti Romům v domě nejprve verbálně útočili. “Oni tam před tím domem řvali, nadávali a vyhrožovali Romům, ale ti se báli a nikdo na to nereagoval,” popsal pro Romea.cz začátek konfliktu jeden ze svědků. Co jejich vyhrožování předcházelo a proč přišla trojice mužů právě k tomuto domu, zatím není jasné. “Pak přišli do hospody, kde jsme byli my, ale i další Ukrajinci, kteří byli úplně v pohodě a od těchto tří se distancovali. Říkali o nich, že to jsou Rusáci. Ti tři na nás měli také nějaké řeči, ale my jsme nereagovali. Oni něco vypili a šli zpátky směrem k tomu domu a tam zase řvali a hajlovali,” popsal další vývoj svědek.

Přestože tedy není jistá ani národnost pachatelů, uskutečnila se už i nenahlášená demonstrace proti Ukrajincům. Během pochodu přítomní vykřikovali, že chtějí mít bezpečné ulice.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.