Na to, že se SPD na jednu stranu tváří jako strana bojující proti lichvě, na stranu druhou ji zastupuje lichvář, upozornil náš web jako první. SPD Tomia Okamury slibuje ve svém programu, že se zasadí o přijetí zákona proti lichvě. A musíme ji dát za pravdu. Svůj slib splnila a návrh zákona omezující lichvu skutečně podala.

Problém je, že by podle návrhu pod ni spadalo i někdejší podnikání jednoho z poslanců SPD – Jiřího Kohoutka. Před vstupem do politiky totiž jako spoluvlastník pardubických firem Time Financial CZ a První Time Financial CZ nabízel půjčky mnohonásobně překračující úrokovou sazbu, kterou teď SPD navrhuje jako nejvyšší přípustnou. Od března roku 2017 je dokonce potřeba mít licenci na poskytování nebankovních půjček, což však Kohoutek neměl. Dle ČNB o ni ani nezažádal a přesto dál pokrčoval v podnikání.

Poslanec SPD Jiří Kohoutek neuspěl s žalobou na bývalou členku hnutí Jindřišku Líbalovou Trpkošovou. Ta o něm na Facebooku napsala s ohledem na jeho dřívější byznys v nebankovních půjčkách, že je lichvář. Odvolací Krajský soud v Hradci Králové jí dal za pravdu. Podle pravomocného rozsudku bylo označení „přípustné, věcné a konkrétní i přiměřené“. „Úrok 240 % ročně a roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 791,68 % je tak vysoký, že nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ stojí v rozsudku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com