Dezinformátoři a odpůrci vlády se chytají toho, že v případě vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s nedostatkem plynu chce ministerstvo průmyslu a obchodu regulovat lidem teplotu i doma. Jde však v reálu jen o teorii. Vláda se připravuje na to, kdyby nám Rusko zavřelo plynovod Nord Steam 1. Vše samozřejmě záleží na chování Ruska, které současnou energetickou krizi vyvolalo útokem na Ukrajinu.

I v tomto případě však jde spíše o teorii. Jak ukazuje stránka GASS.GA, Česká republika má momentálně zásoby plynu na 120 dní při průměrné roční spotřebě a na 466 dní, kdyby zásoby byly určeny pouze pro domácnosti. Například ruský Gazprom navíc vlastní v Česku zásobník plynu, ale nevyužívá jej. Kdyby stát přikázal využít i tyto zásoby, budeme mít zásoby na 140 dní a na 543 v případě, že by byly určeny jen pro domácnosti.

I kdyby nám však Rusko odmítlo dodávat plyn, neznamená to, že budeme závislí jen na zásobnících. Pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v Česku, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Jde lehce spočítat, že i tento plyn by stačil pro domácnosti.

Jednání o krizovém řešení je tedy spíše psychologickou hrou, jak ukázat Rusku, že se bez něj Česká republika obejde a aby dodávky plynu nevyužívalo jako nástroj vydírání nejen naší republiky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.