Sociální síti Facebook, především pak v romské komunitě, se šíří příspěvky, které mají dokázat údajnou „nacizaci“ Ukrajiny. Podle příspěvku zde dochází k těžké šikaně Romů. Ačkoliv samotné přivazování k sloupům je zcela nepřijatelným incidentem, není důkazem fašizace země.

„Sociálními sítěmi se šíří fotografie z ukrajinského Lvova, na kterých jsou Romové připoutáni lepící páskou ke sloupům a na tvářích mají zelenou barvu. U fotografií se tvrdí, že se jedná o uprchlíky z Kyjeva, kteří byli okamžitě po příjezdu bezdůvodně napadeni místním Ukrajinci. Jak však zjistil zpravodajský server Romea.cz, kontext fotografií je jiný. Jedná se údajně o skupinu kapesních zlodějů, kteří byli tímto nepřijatelným způsobem zadrženi při rabování. Ruská propaganda fotografie šířené s jiným kontextem využívá k potvrzení přítomnosti neonacistů na Ukrajině,“ píše Romea.cz. Podle informací zpravodajského serveru Romea.cz romské neziskové organizace z Ukrajiny již kontaktovaly příslušné vládní orgány, aby na tyto případy reagovaly a potrestaly všechny, kteří byli do protiprávního jednání zapojeni. Policie již několik útočníků, kteří přivázali Romy ke sloupům, identifikovala.

Brutální způsoby trestání rabujících popsal pro Českou televizi i redaktor Tomáš Vlach, který uvedl, že rabování je přísně trestáno. Viníci jsou přivazováni obnažení ke sloupům veřejného osvětlení a ponecháni tak. „Jsou to zákony války. Zkoušeli jsme s kolegy pátrat, co žene lidi k brutálním metodám proti narušitelům pořádku a došli jsme k tomu, že tam hrají roli staré kozácké tradice a zákony, které toto také určovaly,“ uvedl pro Českou televizi Vlach. Podle něj jsou takto lidé ponecháni do příjezdu policie, která s nimi potom zahájí klasické řízení. „Slyšeli jsme ale i tvrzení, že tito lidé budou převezeni na frontu do první linie a tam budou kopat zákopy pod palbou,“ dodal.

Ukrajina se nachází ve válečném stavu. Případný chaos a rabování by případně nahrálo postupu ruské armády.

Celý článek na webu Romea.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.