Iniciativa Konec východního vlivu, jíž podpořily občanské iniciativy z celé země spolu s desítkami známých osobností, požaduje po vládě tvrdý postup proti ruskému dezinformačnímu působení a odvahu k obraně českého informačního prostoru. Chystají také demonstraci, která se uskuteční 31.května. Čeho tím chtějí dosáhnout? Nejen na to jsme se zeptali jednoho z organizátorů, Ondřeje Bednáře. 

Iniciativa Konec východního vlivu vyzývá vládu, aby se konečně postavila dezinformacím, především těm z Ruska. Sbíráte podpisy pod petici a chystáte demonstraci.  Vysvětlete prosím nezasvěceným pozadí téhle iniciativy a důvody, které vás k takovým krokům vedly?

Za peticí i akcí stojí neformální skupina Společně to dáme, která se dala do kupy v roce 2018. Tehdy běželo finále prezidentské kampaně Jiřího Drahoše, a postup jeho soupeře byl kulantně řečeno nesportovní. Od té doby se skupina Společně to dáme věnuje otázkám zachování demokratických principů a hodnot. Připravovali jsme například přivítání běloruské prezidentky Cichanouské a SOS ČT na podporu veřejnoprávních médií. Poslední naše viditelná akce byl Estonský plán na Staromáku, který řeší financování ukrajinské obrany.

Pokud jde o Konec východního vlivu, máme za sebou několik volebních kampaní, do nichž prokazatelně zasahuje vliv ruské propagandy a její skrytá podpora pro určité kandidáty. Máme úřad, který dohlíží na financování volebních kampaní a postihuje třeba občanské iniciativy za zasahování do voleb, a zatím nám mezi prsty protékají masivně financované vlivové operace nepřátelských států. To mi připadá absurdní.

Čtu to tak, že skrze svou iniciativu vyjadřujete znepokojení občanské společnosti nad nečinností téhle vlády v oblasti informační války. Jakým směrem by se tedy podle vás měla aktivita vlády vyvíjet? 

Už loni na jaře jsme vládě posílali otevřený dopis, kde jsme připomínali její slib řešit dezinformace. Od té doby pozorujeme, jak politici, odborníci i novináři opakují, že dezinformace jsou problém, že se jimi vláda dostatečně nezabývá. Takže logicky chceme vidět nějaké konkrétní kroky. Nyní vláda jmenuje Otakara Foltýna koordinátorem strategické komunikace. To je výborný krok, nicméně s napětím očekáváme, jaké finance a pravomoci mu dá k dispozici. 

Nejsme odborníci na dezinformace, a naprosto necítíme potřebu vládě radit, jak bojovat s ruskou nebo čínskou propagandou. Na to má výborné specialisty a všechny koncepce a rady jsou dávno sepsány. Jde jen o to je uskutečnit.

Rád bych dodal ještě jednu věc. To, že Petr Fiala sedí ve Strakovce, je mimo jiné výsledek nezištného úsilí obrovské spousty občanů, kteří si zkrátka nepřejí vítězství populistů. Je tedy v nejvlastnějším zájmu vlády, aktivně bránit informační prostor. Bez občanské společnosti to nepůjde, ale nechat v tom občany koupat samotné je nefér. 

Premiér Petr Fiala nedávno na svých sociálních sítích zmiňoval zásah proti vlivové síti kolem Voice of Europe a evropských sankcích s tím, že podle jeho slov vláda proti dezinfu „dělá co je třeba.“ V čem jsou podle vás tyto kroky nedostatečné? 

Takže navážeme, z oněch koncepcí je jasné, že potřebujeme koordinovaný dobře financovaný robustní systém obrany v informační válce. Bylo by nefér tvrdit, že vláda neudělala nic. Při armádě vzniklo VeKySIO (Velitelství kybernetických sil a informačních operací), ministerstvo vnitra má KRIT a Centrum pro hybridní hrozby. Zpravodajské služby zjevně pracují. Máme fungující NÚKIB. Co dosud chybí, je lepší koordinace jmenovaných týmu a využití nevládních organizací, které už nyní odvádějí spoustu práce v této oblasti. Mám dojem, že se nám docela daří v “hard skills”, tedy odvrácení kybernetických útoků a odkrývání nepřátelských agenturních síti. Slabinu máme v “soft skills”, tedy v mediální výchově a v posilování důvěry v demokratické instituce. Neumíme odpovědět na psychologické operace, které u nás Rusko a jeho spojenci provádějí. Důsledky dlouhodobého zanedbávání mediální a občanské výchovy teď vidíme v přímém přenosu na Slovensku.

Považujete své požadavky za realistické, vzhledem k tomu, že současné vládě zbývá poslední rok jejího mandátu a dramatické kroky v jakékoli oblasti se příliš čekat nedají? 

Určitě jsou realistické. Spousta věcí je připravena, stačí je uvést do provozu, přidělit jim finance a řízení. Nejproblematičtější budou nejspíš legislativní změny. Je však otázka na kolik důsledně uplatňujeme stávající zákony, což ovšem spadá spíše do kompetence soudů.

Petici lidé stále podepisují, demonstrace se chystá. Přidala se k vám také řada známých osobností, dokonce i politici ze stran vládní koalice. Plánujete nějaké další kroky a využití nasbíraného potenciálu po uskutečnění demonstrace?  

Poselství akce a nasbírané podpisy samozřejmě doručíme vládě. Ve sběru podpisů budeme pokračovat dál. Zažili jsme už ve věci “boje s dezinformacemi” mnoho prohlášení, ale málo hotových výsledků. Politikům bude třeba vždy připomínat, že veřejnosti na informační bezpečnosti záleží.

Druhá věc: k akci se připojila řada organizací, jež se zabývají dezinformacemi. To propojení bychom rádi udržovali a posilovali. Je dobré o sobě vědět a spolupracovat i na úrovni občanské společnosti.

Podepsat petici můžete zde: Informační bezpečnost, svobodné a férové volby – Petice.com. Na stránce https://www.ceskyprostor.cz/ najdete nejen výzvu samotnou, ale i seznam všech zapojených organizací, informace o chystané demonstraci a letáky, které můžete dál šířit.


contributor