Na Facebooku a jiných platformách se šíří text, který pochází z Aeronetu. Autor článku bez důkazů spekuluje o snahách NATO a české vlády o získání povolení k zasahování hlubokého vnitrozemí Ruska raketami. Následuje „logická zkratka“ k závěru, že pokud se tak stane, tak Rusko zahájí protiofenzívu, neboť „mu nic nebude zůstávat“. Autor dokonce explicitně hájí Rusko, když píše, že jeho záměrem vůbec není útočit na země NATO.

Připomínáme, že je to Rusko, které donekonečna vyhrožuje celé Evropě jadernými útoky. Je to Rusko, jehož vojáci vraždí civilisty a děti na Ukrajině. Je to Rusko, které ohrožuje světový mír a agresi zahájilo.

V stejné době, kdy je šířen tento text, bývalý ruský prezident a stále čelný představitel Ruska Dmitrij Medveděv zveřejnil mapu, která ukazuje Ukrajinu jako součást Ruska. Dokazuje tak, že cílem Ruska není „osvobození Donbasu“ a vyjednání míru s Ukrajinou, ale o ovládnutí celé země. Těžko vyjednávat o míru s někým, kdo neuznává existenci vašeho státu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.