V Česku loni vzrostl o 17 % počet případů tuberkulózy. Jedná se o 447 případů, zhruba polovina případů byla zaznamenána u lidí, kteří přišli z Ukrajiny.

Mezi skupinami Čechů a cizinců se podle Jiřího Wallenfelse z Fakultní nemocnice Bulovka vzájemně nákaza prakticky nepřenáší. „To propojení je velmi malé. Molekulárně genetickými metodami jsme zkoumali kmeny u nemocných Ukrajinců a nemocných Čechů. Pokud by se nakazili od sebe, tak by ty kmeny byly v podstatě totožné, ale jsou různé,“ upozornil. Nárůst podle něj odpovídá příchodu uprchlíků a nemocnosti na Ukrajině. „Myslím si, že riziko pro běžného občana České republiky prakticky vůbec nestouplo,“ zdůraznil.

Hovořit o nějaké epidemii v souvislosti s tuberkulózou je tedy přehnané. U běžných forem tuberkulózy, citlivých na léky, by měla lékařům i pacientům ulevit nová vyhláška o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, platná od ledna. „Ta nám umožňuje pustit nemocné s běžnou tuberkulózou po několika dnech z nemocnice domů. Musí ale spolupracovat, dodržovat domácí izolaci a užívat pravidelně léky. Do plicní ambulance pak již dochází jen na kontroly. Zda je vše tak, jak má být, můžeme posoudit s pomocí telemedicíny, která nám umožní být s pacientem v pravidelném kontaktu,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. Právě zde meziročně vzrostl počet pacientů o 61 % na loňských 21. Doc. Sova odhaduje, že spolupracujících pacientů by mohla být až polovina a připomíná, že takto nastavený systém uleví nemocnicím, léčebnám a je pro pacienty výrazně příjemnější.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.