Lurdes Gloria Manuel je česká atletka, která doběhla na nedávném mistrovství Evropy v atletice na krásném čtvrtém místě. Reprezentantka v běhu na 400 m. Na této trati drží juniorský národní rekord časem 51,23 sekund z MČR 2023 v Táboře, což je také historicky desátý nejlepší výkon mezi evropskými juniorkami. Je jí 18 let, narodila se v Ostravě. Její otec pochází z Angoly a její matka z Ruska. Kromě češtiny, portugalštiny a ruštiny ovládá také angličtinu a francouzštinu. Žije v Táboře, studuje na obchodní akademii. Na Mistrovství Evropy v atletice teď skončila na 4. místě.

Na sociálních sítích se na její adresu dočtete reakce typu „Není na Češku příliš opálená?“ „A z atletiky opět mizí bílí sportovci, už za nás musí závodit ona.“ „Tahle, a Češka??? Hmm, zřejmě zázraky přírody.“

Češky se zastal například i konzervativec František Matějka.

A co jsme se od lidí, kteří zároveň nadávají Ukrajinců, že jsou nacisté, dozvěděli? „Když se afričanům v Americe říká afroameričané, tak je tohle afročeška?“ „Může být krásná a úžasná jak chce, ale Češka není. Má jen české občanství.“ „Takže když se myš narodí ve stáji, tak to není myš, ale kůň? Nepopírám, že je dobrou sportovkyní, ale pěkná rozhodně není.“

„Je vám osmnáct let. Jste atletka. Zažíváte fantastické chvíle. Máte životní formu. Takovou, že si na mistrovství Evropy doběhnete pro senzační čtvrté místo. Chcete slavit, užívat si. Vždyť na to také máte absolutní právo. Jenže s pochvalami se začnou vynořovat i jiné komentáře. Daleko horší. Zlé. Nenávistné. Takové, které narážejí na váš původ. Rodinu. Barvu pleti,“ píše iDNES, který na rasismus upozornil jako první.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.