Na sociální síti FB se momentálně šíří video, které se snaží vnuknout jakousi nestrannou analýzu příčin války na Ukrajině. Ve skutečnosti dokument „Příčiny války na Ukrajině (2022)“ opakuje jen lži šířené Kremlem.

Na úvod videa autor se snaží vysvětlit, proč Rusko mělo zájem na nezávislosti Ukrajiny a udržení státu ve své vlivové sféře. Vysvětluje to tak, že Ukrajina tvořila jakýsi nárazníkový pás mezi NATO a Ruskem. Po tom, co se staly členy NATO země Varšavské smlouvy, Ukrajina byla v posledním nárazníkovém pásmu. Otázka však samozřejmě je, proč Rusko se vůbec NATO tak obává? Ohrožovalo NATO nějak Rusko? Proč třeba Švýcarsku nevadí, že je obklopeno zeměmi NATO?

Následně video zcel zkresluje výroky Joe Bidena z roku 1997 NATO. Snaží se útržkem videa nabudit dojem, že Biden věděl, že rozšiřovat NATO například o pobaltské země je nebezpečné. Video však pokrývá jen malou část reakce, vynechává část, kde Biden doufal, že Rusko si uvědomí, že rozšíření NATO je také v jeho zájmu vytvořit stabilitu a bezpečnost v regionu a že Estonsko, Lotyšsko a Litva se nakonec stanou členové aliance.

Video naprosto lže o počtu obětí bombardování Srbska. Tvrdí, že Operace Spojenecká síla zapříčinila 140 až 150 tisíc obětí. Ve skutečnosti při bombardování zemřelo 500 – 2 500 civilistů. Nikoliv desetitisíce, jak předkládá dokument. Úplně stejně lže i o počtech mrtvých v dalších konfliktech USA a NATO.

Euromajdan líčí dokument jako proamerický puč. Ve skutečnosti se jednalo o proevropskou revoluci. Nikoliv proamerickou. Autor videa zcela úmyslně zapomněl na to, že Viktor Janukovyč byl v roce 2010 zvolen jako prezident, který sliboval asociační dohody. Nakonec dohodl svévolně stopl, což se Ukrajincům přestalo líbit. Že dělá něco jiného, než pro co byl zvolen.

Video se však snaží neustále vnucovat myšlenku, že snad Ukrajina je členem NATO, neboť je jím podporovaná. K tomu však nepřináší žádné důkazy. Je naprosto zřejmé, že ani za současný podmínek, kdy Rusko bezprecedentně napadlo Ukrajinu, NATO nehodlá Ukrajinu jako člena přijmout. Jedná se tedy o dokument, který hájí ruský postoj, ale fakticky špatně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.