Facebookem se šíří příhoda, kterou údajně zažila Soňa Holečková na Letné, kde sídlí Úřad práce pro Prahu – Východ. Ta líčí, jak Ukrajinci romského původu dostávají na úřadech balíčky peněz, tvoří se fronty a podobně.

Faktem je, že jediná pomoc, kterou lze čerpat hotově je pomoc v hmotné nouzi ve výši 2500 Kč. Další pomoc už probíhá bezhotovostně. „Aby Vám Úřad práce ČR humanitární dávku vyplatil co nejdříve, je potřebné zřídit si bankovní účet v České republice. Pokud účet u české banky máte a zároveň máte elektronickou Identitu občana, nemusíte ve většině případů chodit osobně na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Vyhnete se tak čekání ve frontě. Naopak v případě 1. žádosti o humanitární dávku na Úřad práce ČR musíte, pokud žádáte o humanitární dávku pro děti. Důvodem je potřeba prokázání jejich totožnosti,“ píše úřad práce. Částka 2500 Kč odpovídá existenčnímu minimu a rozhodně tedy nejde o nějaký obrovský balík peněz.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nemá statistiky, kolik lidí z Ukrajiny jsou Romové, žádné zvláštní problémy však neeviduje. Naopak do práce nastoupilo už více než 20 000 lidí utíkajících před válkou.

Je pravdou, že v České republice se řeší zneužívání dávek ze strany maďarských Romů. Na stranu druhou není dobré jen tvrdit, že Romové zneužívají sociální dávky bez kontextu. Kde se vzali lidé s dvojím pasem? „Maďarsko od počátku roku 2011 umožnilo získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. Do roku 2017 Maďarsko takových pasů rozdalo milion. Občanství získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem, tedy obyvatelé Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny. Důvody proč premiér Viktor Orbán tyto pasy rozdával, jsou jednoduché. Jde o získání nových voličů. Pasy na Ukrajině se rozdávaly především ve městě Berehove (Beregszász), které Maďaři ze Zakarpatské oblasti považují za své centrum. V regionu žije zhruba 150 tisíc Maďarů. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů a olej do ohně přiléval samozřejmě i Viktor Orbán. Kolik maďarských pasů se na Ukrajině rozdalo není jasné, ale počty jdou zřejmě do desetitisíců. A mezi těmi, kteří maďarské pasy získali, jsou i Romové,“ píše web Romea.cz.

„Je to víceméně důsledek Viktora Orbána a jeho agresivní politiky velkého Maďarska. Občanům okolních zemí nabízel maďarské občanství, aby tím posiloval národní řevnění,“ potvrzuje Daniel Hůle z Člověka v tísni.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.