TikTok a další sociální sítě na začátku dubna zaplavil příspěvek o tom, že skupina ukrajinských uprchlíků přijela do severočeského Jirkova, kde ve velkém vykradla místní supermarket Tesco. Informace se ukázala jako nepravdivá. Příběh zveřejnil Cyril Ladič alias @cokoladovy_kral_33, který se za svůj čin omluvil. Video se však i tak šíří i třeba na Twitteru.

Server iROZHLAS.cz ověřil, že tvrzení se nezakládá na pravdě a je kompletně smyšlené. Potvrdila to jak státní policie, tak zmíněný obchodní řetězec. Mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská si nechala vytáhnout ze systému všechny výjezdy k této prodejně za poslední měsíc a došla k jasnému závěru: „Jirkovští policisté k žádné takovéto události nevyjížděli, nic takového jim oznámeno nebylo.“

Glogovská poté doplnila, že v březnu vyjížděli ke krádeži, které se dopustil jeden cizinec v supermarketu, ta ale nijak nesouvisela s Ukrajinci.

Obdobné vyjádření zaslal serveru iROZHLAS.cz i mluvčí prodejní společnosti Jiří Netík. „Celou situaci jsme prověřili s tím výsledkem, že nešlo o rabování skupinou uprchlíků,“ uvedl. A připomněl stejný případ, který zmiňovala policie, s cizincem, který se údajně dopustil drobné krádeže v řádech stokorun.

„Já se omlouvám. Měl jsem si to ověřit. Vím, že to viděly tisíce lidí, omlouvám se za to. Takové video bylo poprvé a naposledy. I když mě někdo osloví a bude to na milion procent pravda, tak to nechám na médiích. Nebudu lhát, byl jsem tím unešený. Hlídač mi to fakt povídal, jako kdyby to bylo z filmu. No a já blbec, s prominutím, jsem se toho chytil. Chybami se člověk učí, vím, že už se to nikdy nestane,“ omluvil se Cyril Ladič.


author