I v mainstreamových médiích se v minulých dnech objevil příběh trojice bratrů, kteří vyrůstali bez rodičů v Praze. Na facebookových stránkách se domnělý příběh tří chlapců odvíjel od zmíněné autonehody jejich rodičů, kterou nepřežil ani tatínek, ani maminka. Chlapci tak osiřeli a zůstali doma, aniž by o jejich osud projevovaly úřady sebemenší zájem. Nejstarší z nich si měl přitom najít brigádu v bistru rychlého občerstvení, aby sebe i své mladší bratry nějak uživil.

Brigáda se záhy stala prací na plný úvazek, nicméně protože peněz a jídla stále nebylo nazbyt, 17letý mladík se rozhodl odnést domů nepozorovaně něco k jídlu. Byl při tom ale přistižen a právě tehdy podle Ptáčkové přišel s dojemným příběhem o ztrátě rodičů, o tříměsíčním přežívání o samotě v domácnosti, kde by scházel zletilý. Ptáčková se všech tří dle svých slov coby vedoucí Skladu dětských věcí pro pěstouny – Praha 11 ujala a nechala jim na základě jejich bolestné zkušenosti zřídit účet, kam jim lidé mohli posílat peníze. Vybralo se téměř 300 tisíc korun, než se přišlo na to, že vše byl ze strany chlapců jen výmysl.

„Předem chceme poděkovat všem ochotným lidem za vlnu solidarity. Nicméně v tuto chvíli účet uzavíráme a po domluvě s advokátem vracíme veškeré finance zpět na účty dárců. Situace chlapců se zásadně změnila a je nyní v řešení OSPOD. Až budeme moci, zveřejníme vysvětlení,“ píší organizátoři sbírky na Facebooku s tím, že dárcům mají peníze přijít do konce týdne.

„Současné prošetřování směřuje k tomu, že jde o podvod. Vše dále prověřujeme a vyzýváme veřejnost, aby do sbírky dále nepřispívala,“ řekla Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

„Poté, co jsme se to dnes dozvěděli z médií, vstoupili policisté sami do kontaktu s danou organizací. Při zjišťování údajné dopravní nehody, která se nestala, se ukázalo, že se někteří aktéři případu stali s největší pravděpodobností obětí podvodu,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová pro Blesk. Podle ní se nemůže stát, že by děti, kterým při nehodě zahynou rodiče, zůstaly bezprizorní. Policie má totiž k dispozici evidenci osob, ve které jdou najít veškeré příbuzenské vazby a při úmrtích je do ní co nejrychleji nahlédnuto. V případě, že policie zjistí, že oběti nehody nebo trestného činu mají někde nezaopatřené děti, okamžitě je kontaktován OSPOD a jsou kontaktování také případní další příbuzní nezaopatřených dětí. Bohužel podobné výmysly odrazují potencionální dárce od přispívání na podobné sbírky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.