Momentálně vlastní 2165 domén. Je asi nejznámějším spekulantem v oblasti internetových domén v ČR. Řeč je o Pavlovi Šimonovi, který se svým byznysem začal už na přelomu tisíciletí.

„Pavel Šimon začal s doménami brzy, řekl bych někdy v roce 2001 a velice rychle si získal pozornost. Díky tehdejším pravidlům bylo možné si registrovat domény a zaplatit je až později ve lhůtě 2,5 měsíce, tímto způsobem šlo zaregistrovat neomezený počat domén, pokud doména nebyla uhrazena tak propadla a byla znovu volná, Pavel Šimon již tehdy používal skript na odchytávání, takže doména byla volná jen několik sekund po té znovu registrována na 2,5 měsíce zdarma. Tímto blokoval tisíce domén. Získal tím značnou mediální pozornost, nutno dodat, že tento obchodní model budil značnou kontroverzi, na druhou stranu jeho činnost nebyla nelegální (prostě chyba systému) a nebyl jediný kdo to takto praktikoval. Změna stavu přišla až na konci roku 2003, v této době bych řekl, že už měl vytvořený dostatečný kapitál na to, aby si mohl dovolit držet větší počet domén (připomínám, že v roce 2000 stála registrace domény 1600 Kč a prodlužovaní poplatek pak 800 Kč na rok, udržování i malého portfolia bylo značně nákladné). Pavel Šimon nepřestal být aktivní ani po této době, svědčí o tom například ThajskeMaseze.cz z roku 2007 nebo nákup domény Vtipy.cz od OCT Network,“ píše Webživě.cz.

Šimon ovšem drží (pravděpodobně je dál pronajímá) také spoustu domén s překlepy. Jak upozorňuje Daniel Dočekal, jedná se například o doménu noviky.cz. V článku „Jaromír Jágr a Novinky.cz zneužívány v podvodné reklamě na investice“ upozorňuje na to, že tyto webové stránky nezneužívají jenom Jaromíra Jágra, ale také loga serverů Novinky.cz, lidovek, iDnes.cz, Aktuálně a samozřejmě i BBC a dalších novin.

Pavel Dočekal zveřejnil příběh člověka, který naletěl těmto falešným stránkám. „Ve výše uvedeném případů pánovi (prozatím) jenom volají a chtějí mu něco prodat. Mimochodem noviky.cz je překlepová doména pro novinky.cz a patří starému známému doménovému spekulantovi Pavlu Šimonovi,“ píše Dočekal na web Pooh.cz. Momentálně je spousta jeho domén přesměrována na stránky, nabízející „výhodné“ pojištění.

Dlouho se spekulovalo, zda vůbec nějaký Pavel Šimon existuje. Nyní je jisté, že jde o skutečnou osobu, protože vlastníci domén jsou již ověřováni.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com