I v České republice existuje skupinka lidí, která nevěří v existenci virů. Nachází se v okolí Lenky Tarabové a spolku Resetheus. Těchto lidí však existuje více. Nyní se na Facebooku objevuje údajný citát Herberta Sheldona z roku 1944: „Chřipka je přirozený proces detoxikace těla, v reakci na nadměrnou toxicitu v buňkách. Na chřipku neexistuje lék, protože chřipka je lék.“

Pomineme-li nesmyslnost výroku, protože chřipka je virus způsobující nebezpečné onemocnění, v příspěvcích se objevuje údajné tvrzení Scheldona s tím, že se jednalo o „doktora“. O doktora čeho, se už nedozvíme.

„V různých příspěvcích je jako zdroj těchto tvrzení citován buď “Herbert Shelton” nebo “Herbert Sheldon”. V některých příspěvcích je jako ilustrace použita fotografie amerického psychologa Williama Herberta Sheldona. V dalších příspěvcích je použita fotografie, která zřejmě ukazuje Herberta McGolfina Sheltona, který byl zastáncem léčby bez léků. Fotografie Herberta Sheltona lze nalézt ve vydání amerických novin Evening Star z roku 1956, kde je prezentován jako “naturopat” a prezidentský kandidát “vegetariánské strany”. Shelton provozoval kliniku s názvem Shelton’s Health School, která přestala existovat v roce 1981. Podle soudních dokumentů bylo Sheltonovi a jeho partnerovi nařízeno zaplatit 837 000 dolarů vdově po muži, který zemřel na klinice v roce 1978 na “těžkou dehydrataci a podvýživu”. Odvolání proti tomuto rozhodnutí bylo v roce 1984 zamítnuto a soudní shrnutí nálezů odvolacího soudu obsahuje podrobnosti z původního případu, v kterých se uvádí, že Shelton a jeho partner byli usvědčeni vinnými z hrubé nedbalosti. V rozhodnutí odvolacíhoho soudu se také uvádí, že na klinice za podobných okolností zemřeli tři ďalší lidé,” píše AFP.

Není tedy jisté, kdo byl vůbec autor výroku. William Herbert Scheldon byl psycholog. Pravděpodobný autor citátu Herbert McGolfin Shelton byl naturopat, což je odvětví léčitelství, které nemá s medicínou nic společného.

Jak už jsme psali, chřipka je poměrně nebezpečné onemocnění. Typická chřipka má rychlý a náhlý začátek, horečky často přes 39 °C provázené zimnicí, bolestmi hlavy a svalů. Někteří nemocní jsou tak unaveni, že nejsou schopni pohybu. Kašel je suchý, dráždivý, nos ucpaný, ale bez rýmy, zarudlé tváře a sliznice, překrvené spojivky. I v případě nekomplikovaného průběhu trvá chřipka 7–10 dní. Starší a nemocní jsou ohroženi vážnými komplikacemi, jako je onemocnění srdce nebo zápal plic s následnou hospitalizací. U malých dětí se mohou objevit febrilní křeče z vysokých teplot, bolesti bříška a zvracení, u kojenců jsou typické záněty středního ucha, průjmy a závažné bronchiolitidy (akutní záněty průdušinek).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.