Když někdo slyší název „Agentura pro výzkum internetu“, může si představit ledacos. Že jde o trollí farmu, to si ovšem představí asi málokdo. Právě existence této agentury je jedním z důkazů, že Rusko záměrně šíří dezinformace a snaží se jimi měnit veřejné mínění.

Aktivitu této agentury odhalily noviny Novaja gazeta roku 2013. Operátory (čti trolly) agentura inzerátem hledala na sociálních sítích, předmětem jejich činnosti mělo být psaní komentářů na profilové internetové stránky a psaní tematických příspěvků na blogy a sociální sítě. Provozovatelem se stala firma Internet Research Ltd. (Интернет исследования) oligarchy Jevgenije Prigožina, který má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Jevgenij Prigožin je také velmi zajímavou osobou. Vlastní síť restaurací, cateringovou firmu Concord Catering, ale právě i firmu Concord Management and Consulting. Prigožin v roce 2013 vyslal do USA své lidi, aby tam natočili film o ruských emigrantech, kteří trpí steskem po domově. Založil tehdy projekty posilující ruský vliv na Krymu, v Novorossijské oblasti jihovýchodní Ukrajiny a jinde na Ukrajině. Sloužila tomu mj. agentura Kharkiv News Agency, která produkovala proruské zprávy namířené proti Euromajdanu určené ukrajinským uživatelům internetu. Prigožin je spojován také s organizací (nebo součástí jiné organizace) zvanou Gruppa Vagnera. V Prigožinově firmě LLC Concord Management and Consulting se podle agentury SPARK-Interfax v roce 2017 stal generálním ředitelem Dmitrij Utkin, do té doby známý jako velitel skupiny Gruppa Vagnera. To je podle zpráv soukromá bezpečnostní a polovojenská organizace o síle odhadované na 2500 mužů, která se zúčastnila bojů v Sýrii a v separatistických regionech na východní Ukrajině. Utkin, jehož bojové jméno „Vagner“ je odvozeno od jména německého skladatele Richarda Wagnera, byl do roku 2013 velitelem brigády speciálních sil ruské tajné služby GRU a poté vedoucím Prigožinovy ochranky v Petrohradu. Gruppa Vagnera cvičí nebo cvičila poblíž základny speciálních sil GRU v Krasnodarském kraji a má prakticky stejnou výzbroj.

Na odhalování existence trollí farmy pracovala Ljudmila Savčuková a také finská novinářka Jessikka Aro. Ljudmile Savčukové se podařilo infiltrovat do jedné z továren na fake news a vyzkoušela si práci internetového trolla. „Typický den vypadá tak, že přijdete na směnu a u počítače máte seznam deseti témat. Číslo jedna je vždycky Amerika a co o ní napsat,“ líčí novinářka, která se do petrohradské továrny na fake news, jež sama sebe označuje jako „výzkumnou internetovou agenturu“, dostala jako bloger.

Odhalení se nelíbilo proruským aktivistům. „Lidé, kteří si nechali vymýt mozek a vyhrožovali mi, že mě zabijí. Pronásledovali mě i fyzicky, chodili třeba na místa, kde jsem veřejně vystupovala. Musela jsem se vždycky domluvit s pořadateli, aby se je snažili nevpouštět dovnitř,“ vzpomíná pro Deník N finská investigativní reportérka Jessikka Aro.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.