Miloš Zeman se nechal slyšet, že vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci odvety údajně zastavit financování Slavie. Řekl to prezident republiky Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. „Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha. Slavia byla nejúspěšnější čínská investice v republice. Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy,“ nechal se slyšet 10. října 2019. Jenže jak uvedl web Neovlivní.cz, peníze od Číňanů pro Slavii sice skončí, ale nemá to nic společného s vypovězením sesterské smlouvy.

Sabina Slonková ve svém článku píše: „Jak vyplývá ze zjištění Neovlivní.cz, čínská developerská skupina Sinobo Group, která Slavii vlastní už skoro rok, svůj úmysl ukončit financování klubu oznámila jejím představitelům už před několika týdny. A nijak to nesouvisí s Prahou.“ A cituje zdroj informovaný o čínském postoji: „Investice, které byly spojeny s původním vlastníkem Slavie, firmou CEFC, v České republice končí. Původně šlo o politické rozhodnutí čínské vlády, že skrze čínské státní firmy se tu zalepí finanční díry vzniklé po zatčení majitele CEFC Jie Ťien-minga. S tím už je ale konec, hrozba skandálu byla z jejich pohledu zažehnaná.”

I v případě odchodu by Slávie o bohatého mecenáše zřejmě nepřišla. Podle dvou zdrojů Lidových novin blízkých vedení „sešívaných“ se o různé formy spolupráce s vršovickým klubem začaly zajímat aerolinie Qatar Airways, které patří katarskému emirátu. Stát se to mělo v uplynulých měsících. Letecká společnost dříve sponzorovala FC Barcelona, nyní přispívá AS Řím či Bayernu Mnichov. Zdroje Lidových novin se shodly v informaci, že případná spolupráce by se týkala hlavně sponzoringu, který by se mohl projevit například výšivkou názvu aerolinek na dresu klubu.

Letecké spoje

Letiště Praha nemá žádné informace o tom, že by trojice čínských dopravců chtěla omezit provoz mezi Českou republikou a Čínou.

Momentálně máme z Prahy přímá letecká spojení do celkem čtyř destinací v Číně. Tyto linky zůstávají v provozu také v rámci zimního letového řadu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společnosti informace o tom, ze by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám,“ řekla webu Zdopravy.cz mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Čínské sliby a investice

Zoologická zahrada v Praze v roce 2017 představila podobu nových expozic pro pandy velké a lední medvědy, návrhy vzešly z architektonické soutěže. Nakonec však zoologická zahrada v pražské Troji zastavila přípravy na vybudování pavilonu pro pandy velké. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka měl o výpůjčce páru pand jednat prezident Miloš Zeman s čínským protějškem, to se ale nestalo.

Před třemi lety čínský prezident Si Ťin-pching ukončil třídenní návštěvu Prahy. Slavnostně podepsané dohody, u nichž mu asistoval jeho český protějšek Miloš Zeman, slibovaly, že do roku 2020 do Česka přiteče z Číny až 232 miliard korun. I když do té doby zbývá ještě více než rok a půl, už nyní lze s jistotou tvrdit, že se nepodaří dosáhnout ani zlomku této sumy. Podle České národní banky (ČNB) se loni přímé zahraniční investice z Číny dokonce snížily o 15,1 miliardy korun. Čínské firmy v posledních letech v Česku investovaly ročně v průměru šest miliard korun. Daleko realitě je tak vzdálená prognóza prezidenta Miloše Zemana, který před pár lety mluvil o řádově větších sumách.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com