Prezident Miloš Zeman je znám svou nenávistí k novinářům. Připomeňme, že například v roce 2017 při návštěvě Ruska směrem k prezidentu Vladimíru Putinovi mluvil o likvidaci novinářů. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ prohlásil na adresu novinářů zase v roce 2018. Jeho vztah k novinářům dokresluje například i výrok jen několik dní starý, kdy na TV Barrandov řekl, že „v Česku máme závistivé nuly, zvláště pak mezi novináři, neúspěšnými politiky a lidmi na sociálních sítích. Tyto závistivé nuly je třeba ignorovat.“

O to zvláštnější tedy je, že některým novinářům evidentně nadržuje. Český prezident Miloš Zeman se rozhodl oslavit 30. výročí Sametové revoluce v Bratislavě. Společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou položili květiny k pamětní desce připomínající nepovolený studentský průvod z 16. listopadu 1989 a poté společně otevřeli Český dům. Publicista a novinář Zdeněk Šarapatka si všiml, že novinář Parlamentních listů Radim Panenka byl součástí delegace, kterou k Českému domu dovezly limuzíny. „V prezidentských limuzínách Zemanovy delegace v Bratislavě přijeli včera do Českého domu i zástupce šéfredaktora PL Panenka a spřízněný šéfredaktor zpravodajství Frekvence 1 Procházka. Za naše. Ostatní novináři po svých a za své,“ upozornil člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka na Facebook.

Prezidentský mluvčí následně doplnil, že se nejednalo o limuzínu, ale mikrobus. Svým příspěvkem tvrzení, že byl Panenka součástí oficiálního doprovodu tedy potvrdil. Doprovod využívá k cestám luxusní mikrobusy Mercedes Benz.

O tom, že nenávist Miloše Zemana vůči novinářům má i výjimky, psal už v roce Hlídací pes. „Netýká se třeba serveru Parlamentní listy, který má k současnému prezidentovi blízko, jde mu na ruku a na oplátku získává od Zemana exkluzivní vyjádření, s kterými jinak prezident obvykle šetří. Jak privilegované postavení „hradní“ web má, ukázala i říjnová cesta na summit prezidentů zemí Visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách. Když ve středu 10. října přistával prezidentský speciál na letišti v Popradu, byl na palubě i novinář Radim Panenka ze serveru Parlamentní listy. Ostatní česká média vyslala na visegrádský summit do Tater své zpravodaje, kteří neletěli s prezidentem, ale přijeli akci pokrývat například ze svého stálého postu v Bratislavě,“ informoval web Hlídací pes.

Radim Panenka má za sebou kontroverzní minulosti. V rozmezí let 2008 až 2009 dle svých slov působil v extremistické Národní straně. Jak server Lidovky.cz zjistil z archivu fotografií. Panenka byl přítomen na akcích Národní strany už v roce 2006. „Národní stranu můžeme nazývat pravicově extremistickou,“ zhodnotil expert Miroslav Mareš její působení. Strana například proslula rasistickým spotem během voleb do Evropského parlamentu, kde nabízela „konečné řešení cikánské otázky“. Do voleb šla také s plakátem, kdy bílé ovce odkopávají černou na pozadí české vlajky. V březnu 2008 pak pražský magistrát rozpustil jejich demonstraci před Domem národnostních menšin ve Vocelově ulici. Jedním z organizátorů této akce měl být právě i budoucí 1. zástupce šéfredaktora Parlamentních listů Radim Panenka. „Jsme jedinými, kdo má odvahu vystoupit z šedivé masy a říct, že nebylo jen mrtvých z řady skinheads, zavražděných Cikány či jejich bílými přáteli, můžeme říct, že vrahy, násilníky, pedofily, devianty a sadisty bohužel najdeme mezi všemi migrujícími skupinami,“ řekl tehdy na shromáždění podle iDnes.cz Panenka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.