Prezident Petr Pavel při debatě ve Vysokém Mýtě mluvil o tom, že by umožnil právo volit již mladým od 16 let. „Někteří, především ti starší občané, by již volební právo mít neměli. Věková hranice by měla být mezi 16-70 lety,“ interpretují dezinformátoři v řetězových e-mailech slova prezidenta Petra Pavla. Prezident však v debatě slovo 70 let nikdy nezmínil.

Řekl, že i někteří dospělí nejsou zralí volit. Také však řekl, že toto právo ovšem nechce nikomu upírat. „Já bych byl pro. Myslím, že nic špatného by nepřineslo, kdybychom ten věk na šestnáct let snížili. Dnešní mladí mají rozhled, který jsme my neměli ani ve dvaceti. Už v průběhu studia se různě angažují ve prospěch něčeho, co jim dává smysl, což také dříve nebylo úplně běžné. Řekněme si upřímně, že by někteří z nich asi volební právo ani mít neměli. Ale proč ho komukoli upírat,“ řekl konkrétně.

„Pan prezident Pavel rozhodně volební právo omezovat nechce. V debatě na dotaz, zda by mělo smysl rozšířit volební právo už od 16 let, pouze v nadsázce reagoval na argumenty odpůrců, že i mezi dospělými je mnoho nezralých lidí, kteří by možná volební právo mít neměli. Vzápětí ale dodal, že je to tak správně a že nevidí důvod volební právo komukoliv upírat,“ uvedla pro iROZHLAS Eva Hromádková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.