Finanční skupina PPF oznámila, že převezme mediální společnosti CME, pod kterou spadá i nejsledovanější česká televize TV Nova. Hodnota transakce se odhaduje na 2,1 miliardy USD (asi 48,4 miliardy Kč). Podmínkou jejího dokončení je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Tuto transakci vítá i prezident Miloš Zeman.

„Když někdo něco nedokáže, tak začne alespoň závidět. Já jsem rád, že k tomu dochází. Jsem rád, že nejvýznamnější naše česká televize bude opravdu česká. Bude mít úspěšného vlastníka, ne bakalovského vlastníka. (…) V každém případě já Petrovi Kellnerovi přeji úspěch, protože nejsem závistivý,“ řekl Miloš Zeman na TV Barrandov. Tvrzení, že PPF je českou společností, však není pravdivé.

PPF N.V. je soukromá mezinárodní finanční a investiční skupina se sídlem v Nizozemsku. Důvodem registrace v Holandsku je údajně „stabilní legislativní prostředí, na nějž nemají politické výkyvy a výsledky voleb zásadní vliv.“ Společnost založená v roce 1991 se v současnosti zaměřuje především na spotřebitelské financování, maloobchodní prodej, pojišťovnictví, bankovnictví a obchodování s nemovitostmi. Působí v Česku, Slovensku, Nizozemsku, Rusku, Kazachstánu, Německu, Indii, Indonésii, Vietnamu, Filipínách, Číně, Francii, Velké Británii, Spojených státech amerických, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Finsku. Majoritním vlastníkem je Petr Kellner (98,93 %), považovaný také za nejbohatšího občana Česka. Je pravda, že největší akcionář Petr Kellner žije v České republice, a i jeho děti žijí v České republice.

Společnost je sedmým největším plátce daně. Ale v součtu všech společností, které vlastní. V roce 2018 odvedly české firmy ze skupiny PPF do české státní kasy celkem 2,6 miliardy Kč na dani z příjmu. V žebříčku Ministerstva financí ČR je v TOP 20 největších plátců daně z příjmů právnických osob za rok 2018 společnost O2 Czech Republic (14. místo). K velkým plátcům daně patří také Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), Škoda Transportation a PPF banka. V součtu tak skupina PPF v České republice vychází jako sedmý největší plátce daní. Skupina PPF působí ve 23 zemích světa a daně z příjmu platí vždy v každé ze zemí, kde podniká a tvoří zisk. Skupina zaměstnává celosvětově 158 000 lidí.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com