Na sociální síti Facebook se šíří videa, na kterých je vidět přesun techniky NATO přes Slovensko. „Slovenské město Prešov. K východní hranici s Ukrajinou míří kolony techniky NATO od Rumunska přes Maďarsko a Slovensko až do Polska.  Podle obyvatel města tudy takové kolony techniky projíždějí každý den. V koloně jsou vidět Abrams a Leopardi v barvách NATO.  – Válka se blíží,“ stojí v příspěvku, který má desítky sdílení. Videí s podobným (nebo stejným) popiskem však najdeme na Facebooku více.

Ve skutečnosti však video souvisí s největším cvičením Severoatlantické aliance (NATO) od konce studené války s názvem Steadfast Defender 2024 (Pevný obránce 2024). NATO i Evropská unie se připravují i na možnost vojenského konfliktu s Ruskem, které v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Konflikt trvá třetím rokem. “Steadfast Defender 2024 je jasnou ukázkou naší jednoty, síly a odhodlání chránit jeden druhého, naše hodnoty a mezinárodní řád založený na pravidlech,” uvedl americký generál Christopher Cavoli, který je velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě a zároveň šéfem armády USA v Evropě.

V rámci toho se na Slovensku  ve dnech 26. února až 29. února se uskutečnilo cvičení Rising Bear. Hlavním cílem bylo sladit operační úkoly a taktické postupy všech rot mnohonárodního uskupení. Celkem se cvičení účastnilo přes 600 vojáků s více než 100 kusy techniky.

Nutno dodat, že Ukrajina skutečně dříve dostala od zemí NATO mj. také tanky Abrams a Leopard. Jednalo se však o starší stroje a před dodáním byly přebarveny do barev ukrajinské armády.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.