Včera vyšel na serveru Lidovky.cz rozhovor s bývalým prezidentem Česka Václavem Klausem. Následně se na sociální síti Facebook začala objevovat údajná citace z tohoto rozhovoru.

Citace Václava Klause má být: ‘Ústavní soud je instituce, která by vůbec neměla existovat. Jsem z principu proti ÚS, i kdyby jeho soudci měli geniální názory.’

Pokud si však přečteme celý rozhovor, zjistíme, že údajná citace je poskládaná z různých částí jednoho odstavce a některá slova jsou vynechána. Slova použitá pro citaci jsou zvýrazněna.
‘Ale nejvíce ke jmenování svých lidí do Ústavního soudu. Instituce, jejíž obrovskou váhu jsme tehdy nebyli schopni docenit a která by vůbec neměla existovat. Například na začátku minulé dekády slavně zabrzdil změny volebního systému z poměrného na většinový. Když vidím včerejší (16. října – pozn. red.) rozhodnutí Ústavního soudu o zdanění církevních restitucí, rozhodování nevolené skupiny lidí proti tomu, jak rozhodl volený parlament, jsem z principu proti Ústavnímu soudu, i kdyby jeho soudci měli geniální názory. A přiznám se, že nás nikoho nenapadlo, že ústavní soudnictví získá takový status. A nejen u nás.’

Protože citace je přesná, doslovná část nějakého výroku nebo textu, jde tuto údajnou citaci hodnotit jako HOAX.

Na stranu druhou, Ústavní soud je vázán především Ústavou ČR, ve které jsou uvedené základní principy (a deklarace) fungování státu. O ústavě rozhoduje ústavní většina. Pokud tedy Václav Klaus mluví o vůli voleného parlamentu, měl by do ní zahrnovat i senát. Senát ve věcech ústavních je stejně plnohodnotnou komorou, jako poslanecká sněmovna a funguje jako pojistka v případě krátkodobé velké popularity jakékoliv strany.