Na sociální sítích se šíří poplašná zpráva informující o údajném loupežném přepadení spáchaným skupinou Ukrajinců v Táboře. Incident se měl stát minulý víkend. „Chci informovat, dávejte si pozor. V sobotu 18. 3. v 18.30 přepadli mého syna dva Ukrajinci u bankomatu na autobusovém nádraží. Vybíral peníze. Jeden ho ohrozil nožem a druhý mu dal ránu zezadu do hlavy a kopanec do zad. Vzali mu celý obnos peněz. Druhé dvojici ukradli mobil, peníze a nastartované auto. Na kamerách je to rozmazané, takže nic nebylo vidět,“ napsala na sociální sítě uživatelka Kateřina Kachna Bosnyaková.

Jenže kamerový záznam by musela zkoumat policie a ta o žádném takovém incidentu neví. Podle mluvčí jihočeských policistů Martiny Joklové však muži zákona nemají hlášené žádné loupežné přepadení z uvedené soboty. „Případ jsem ověřovala a žádné loupežné přepadení ani nic podobného typu oznámeno z víkendu nemáme,“ sdělila Deníku.cz.

Tomu, že příběh je vymyšlený, nasvědčuje i to, že žena v minulosti šířila hoaxy o migrantech.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.