V USA v posledních dnech probíhají protesty pod heslem “Black lives matter” (na životech černých záleží). Demonstrace jsou reakcí na smrt Georga Floyda – Afroameričana z Minneapolisu. Podle výpovědi policistů se měl Floyd vzpírat a měl být pod vlivem omamných látek, proto byli policisté přinuceni použít násilí. Kamerové záznamy však vykreslují situaci odlišně. Floyd ležel a nebránil se, dokonce upozorňoval policistu, že nemůže dýchat, ten mu však nadále klečel na krku.

Minulý pátek se objevilo na YouTube 22minutové video, které sdílel konspirační kanál JonXArmy, v němž se tvrdí, že smrt Floyda byla falešná. Video bylo sdílené téměř stokrát na Facebooku, většinou ve skupinách provozovaných konspirační společností QAnon. Podle údajů z CrowdTangle, nástroje, který analyzuje interakce napříč sociálními médii, video oslovilo 1,3 milionu lidí. Platforma YouTube na svém webu uvedla, že video bylo odstraněno, protože porušilo pravidla snažící se o eliminaci nenávistný projevů.

V tisících dalších příspěvků na Facebooku a Twitteru lidé uvedli, že Derek Chauvin, policejní důstojník Minnesoty, který byl obviněn z vraždy George Floyda, byl herec a že celý incident byl falešný.

Z řad konspirátorů se také ozývají hlasy, že americký finančník George Soros je za protesty zodpovědný a má je financovat. Na Twitteru byl Soros podle Dataminer za poslední týden zmíněn  34 000 tweety v souvislosti se smrtí Floyda. Za poslední týden bylo na YouTube zveřejněných přes 90 videí v pěti jazycích, ve kterých se zmiňovaly konspirace o Sorosovi. Ještě horší to bylo na Facebooku, kde se zmínilo Sorosovo jméno 72 000krát.

Nepodložená teorie, že nepokoje a rabování organizují aktivisté hnutí Antifa, byla podle agentury Zignal Labs dalším velmi rozšířeným narativem týkajícím se protestů. Z 873 000 dezinformací spojených s protesty bylo 575 800 zmínění o hnutí Antifa. Kdo stojí za současnou eskalací protestů, které přerostly od shromáždění k výtržnostem, není jasné. „Říct, že to rozpoutala Antifa, je nesmysl. Není to žádné obrovské hnutí, sami by to nikdy nedokázali,“ upozorňuje pro Aktuálně.cz politolog a sociolog Jan Charvát, který se na Institutu politologických studií Karlovy univerzity věnuje výzkumu politického extremismu a radikalismu. „Je téměř stoprocentní, že protestů se účastní lidé jak z krajní pravice, tak krajní levice, přičemž pro obojí existují důkazy,” dodává Charvát. Antifa nemá žádnou strukturu ani taktiku, podle nichž by byli její členové jasně rozpoznatelní, natož aby platili nějaké členské příspěvky. Podle historika Marka Braye z Rutgersovy univerzity, autora knihy „Antifa: Antifašistická příručka“ se její sympatizanti vyznačují revolucionářskými a antiautoritářskými názory. „V různých časech dělají různým způsobem různé věci, z nichž některé porušují zákon, jindy ale zase ne,“ citovala experta agentura AP.

Stovky uživatelů Facebooku rovněž sdílely článek, podle kterého měl policejní ředitel města Richmond ve Virginii obvinit aktivisty ultralevicové skupiny Antifa a hnutí Black Lives Matter z toho, že zapálili dům s dětmi a poté k němu blokovali přístup požárníkům. Článek s titulkem „Policejní šéf se zhroutil poté, co popsal, jak Antifa zapálila dům s dětmi a poté blokovala hasiče” byl publikován 5. června 2020 na webu AC24 a poté sdílen na Facebooku téměř 900 uživateli.

Není to pravda. Policejní šéf sice v emotivním projevu popsal, jak se někteří demonstranti snažili zabránit hasičům v přístupu do hořícího domu, ale ani jednou je neoznačil za členy zmíněných hnutí. Smith ani jednou nezmínil hnutí Antifa a Black Lives Matter. Řekl pouze, že blíže neidentifikovaní vzbouřenci zapálili budovu a někteří z nich se pokusili zabránit požárníkům do hořícího domu vstoupit. Zároveň se zmínil pouze o jednom dítěti. Naopak řekl, že policie jejich identitu teprve vyšetřuje. Více v článku AFP.

Zdroje:

Antipropaganda.sk

The New York Times

Aktuálně.cz

Seznam zprávy

AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.