Ověřování faktů (fact-checkingu) se věnuje od února i agentura AFP. Tato francouzská tisková agentura je nejstarší mezinárodní zpravodajskou agenturou. Ve Francii má AFP postavení veřejnoprávní instituce, obdobně jako má ČTK v České republice.

Hlavní rozdíl mezi AFP a například naším projektem je, že díky smlouvě s Facebookem má agentura možnost označit zprávu za nepravdivou, což se promítne na jejím sdílení na sociálních sítích. Jakmile ji tak AFP vyhodnotí, hned poté naskočí na obrazovce nápis, který překrývá příspěvek a říká: „Pozor, tato zpráva byla označena jako nepravdivá.“ Zpráva nezmizí, ale sníží se její viditelnost.

Přinášíme přehled článků, které agentura za poslední dobu ověřila:

  • Na sociálních sítích se objevil příspěvek poskytující „návod” na odmítnutí povinného očkování, který sdílely tisíce českých a slovenských uživatelů. Ve skutečnosti jde o doslovný překlad anglického textu, který se nezakládá na pravdě a obsahuje faktické chyby. Text, který je slovo od slova přeložen z anglického příspěvku, se mezi českými uživateli začal šířit kolem 25. dubna z tohoto profilu, odkud jej sdílela téměř stovka uživatelů. V příspěvku se mimo jiné uvádí, že se pacienti mohou zeptat, zdali vakcína obsahuje tzv. MRC-5, což je prý „embryo buňky a další DNA“. Na základě toho mají prý lidé právo vakcínu odmítnout z morálních důvodů. Původní anglický text, o kterém již AFP psala zde, se objevil zhruba o týden dříve než jeho česká verze ve Spojených státechKanadě či Austrálii.

Fact-checking: Očkování může mít vedlejší účinky, ty jsou ovšem v drtivé většině případů zanedbatelné. Nejčastěji se jedná o zvýšenou teplotu či lehké podráždění pokožky v místě vpichu. V postu se také uvádí, že „všechny vakcíny” obsahují tzv. MRC-5, což je podle textu „látka vyrobena z dětí zabitých v potratové klinice”. To je velmi zavádějící. MRC-5, neboli buněčný kmen známý jako Medial Research Council č. 5, je buněčná kultura používaná k pěstování a množení různých typů vakcín v laboratořích. Byla vytvořena v 60. letech i za pomoci buněk z lidského embrya, ale od té doby již MRC-5 další embryonální tkáň nepoužívá. I když pomineme detaily jako „latrogenní reakce” či zavádějící informace o MRC-5, nepravdivé je na příspěvku celé základní poselství. Žádný z kroků v něm zmíněných totiž v České Republice není dostatečným důvodem k „odpuštění” povinného očkování. Z vyjádření na webu Ministerstva vnitra vyplývá, že podle ustanovení § 46 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, je očkování proti vybraným infekčním nemocem v ČR povinné. Uvádí se zde: „Legislativa ČR stanoví, že pokud není dítě podle citovaných předpisů řádně očkováno, nemůže být přijato do předškolních zařízení.” Kromě toho může být rodičům v případě nedodržení předpisů uložena pokuta. Vedle povinných očkování ovšem existují i nepovinná, například proti pneumokoku, rakovině děložního čípku, chřipce či klíšťové encefalitidě. Více v článku AFP.

  • V poslední době začaly tisíce uživatelů na Facebooku opět sdílet dva roky starý konspirační článek dávající do spojitosti hromadný úhyn ptáků s testováním sítě 5G v nizozemském Haagu. Jde o dezinformaci: v době incidentu na místě žádný test 5G neprobíhal. Slovenský článek z roku 2018 sdílelo v posledních dvou týdnech na Facebooku přes 2500 českých a slovenských uživatelů, jak vyplývá z dat monitorovacího nástroje CrowdTangle.

Fact-checking: Žádná spojitost mezi úhynem ptáků a přítomností stožáru 5G nebyla prokázána. Tělíčka mrtvých špačků z Haagu vyšetřovali vědci z Bioveterinárního výzkumného ústavu univerzity ve Wageningenu ve středním Nizozemsku, jehož úkolem je studovat zdravotní stav zvířat a jeho dopady na veřejné zdraví. Vědci již v prosinci 2018 dospěli zde zde k závěru, že špačci zemřeli na vnitřní krvácení v důsledku natržených jater a lebečního traumatu. Přesto další stovky uživatelů sdílely podobný příspěvěk z 22. dubna, který se již objevil například také zde zde. Tato verze sice nezmiňuje přímo Huijgenspark v Haagu, ale tvrdí, že k úhynu ptáků došlo „na západním pobřeží Nizozemska”, a jejich smrt taktéž připisuje přítomnosti mobilní sítě 5G. Jedná se o doslovný překlad tohoto anglickojazyčného postu z 22. dubna, který byl již vyvrácen jinými nezávislými ověřovateli faktů zde. Více v článku AFP zde.

  • Čeští uživatelé sociálních sítí začali ve velkém sdílet dezinformaci o tom, že si Dánsko v reakci na pandemii COVID-19 bude vynucovat povinné plošné očkování. Tento článek, který 14. dubna vyšel na dezinformačním webu Aeronet, sdílelo na Facebooku téměř 2 800 uživatelů. Podobný článek se objevil i na webu Megazpravy.cz zde. Ten dokonce novelu zákona popisuje jako „nejextrémnější od druhé světové války“.

Fact-checking: Tvrzení, že je v Dánsku nyní povinné plošné očkování, se nezakládá na pravdě. V zákoně o epidemiích, jehož novelu schválil dánský parlament 12. března 2020, se píše toto: „Aby se zabránilo šíření obecně nebezpečné choroby, může ministr zdravotnictví na doporučení Národní zdravotní rady nařídit, aby bylo povinné očkování zahájeno v omezenější oblasti nebo omezenější populaci.” Nikde v není zmínka o hrozbě vězením či vynucování očkování za pomoci policistů. Text novely zákona je k dispozici zde. Zákon sice přímo nezmiňuje COVID-19, na který ještě žádná vakcína neexistuje, ale byl přijat v reakci na koronavirovou pandemii, takže lze předpokládat, že by se jednalo o vakcínu právě na tuto nemoc, pokud bude v dohledné době vyrobena. Kromě tohoto opatření poskytuje dánská vláda od 22. dubna zdarma vakcíny proti pneumokokovým nákazám pro „nejzranitelnější” část obyvatelstva, tj. obyvatele domovů důchodců a lidi starší 65 let, kteří trpí určitými chronickými chorobami. Tyto vakcíny jsou však dobrovolné, nejedná se o nařízení.  Jinak v Dánsku stále funguje státní Očkovací program pro děti, který je dobrovolný. Naprostá většina Dánů však svoje děti nechává očkovat, stejně jako ostatní Evropané. Plošná očkovací povinnost ale neexistuje. Více v článku AFP zde.

AFP Fact Check dosud odhalil více než 430 případů nepravdivých či zavádějících informací o novém koronaviru. Celý seznam jejich článků na toto téma v angličtině najdete zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.