Bohužel ani o vánočních svátcích nebyl na dezinformační scéně klid, ačkoliv zájem o „informace“ jakékoliv druhu tyto dny není tak veliký jako běžné dny.

Přes 2 tisíce sdílení má příspěvek ze skupiny „Přátelé Miloše Zemana“. Jiří Staundinger sice příspěvek napsal už 9. prosince, masivně se však začal šířit až poslední dny.

Text hoaxu:
„LIDI, VALÍ SE NA NÁS POKUS O ROZBITÍ REPUBLIKY A BENEŠOVÝCH DEKRETŮ, NÁSLEDKEM KTERÝCH BY SUDETY SPADLY DO NĚMECKÉ SPRÁVY (ALE NEJEN SUDETY – JEN V PRAZE JE CCA 1000 NEMOVITOSTÍ, KTERÉ SI SUDEŤÁCI PO PROLOMENÍ DEKRETŮ NÁROKUJÍ. ZBYTEK REPUBLIKY PO TÉ  BY BYL VE SPRÁVĚ TÉ KTERÉ ŠLECHTICKÉ RODINY – STAČILI BY JEN LICHTENSTEINOVÉ, KTEŘÍ SI NÁROKUJÍ CCA 3/4 REPUBLIKY.. LIDÉ BDĚTE – (ALE BEZ PRD…  !!). KLADIVEM V RUKOU SUDEŤÁKŮ JE PŘIBLBLÝCH “MILION CHVILEK”, KTEŘÍ MAJÍ DOPOMOCI K ROZVALU VLÁDY A ZPŮSOBENÍ CHAOSU “UKRAINSKÉHO TYPU” PO MAIDANU. NĚKTEŘÍ CHVILKAŘI TO VĚDÍ (AKTIVISTÉ JSOU PLACENI “ADENAUER STIFFTUNG”), AVŠAK VĚTŠINA CHVILKAŘŮ JE NEVĚDOMÁ HLUBŠÍCH SOUVISLOSTÍ A SEHRÁVÁ ROLI UŽITEČNÝCH ČESKÝCH IDIOTŮ…ZA VYDATNÉ POMOCI ČESKÉHO MAINSTREAMU.!!“

Narativ, že se v České republice někdo pokouší prolomit Benešovy dekrety, se tu šíří už od roku 2013. Nyní je často skloňován se spolkem Milion chvilek pro demokracii, ačkoliv k tomu neexistuje žádný důkaz. Benešovy dekrety jsou právně neprolomitelné, což mnohokrát potvrdil i Ústavní soud (1, 2). Vlastně se nikdo nemůže domáhat nápravy křivd na majetku vzniklých před únorem 1948. V textu jsou zmiňované nároky občanů Lichtenštejnska. Veškeré nároky zatím soud zamítl. Mimochodem, nesmyslem je samozřejmě i to, že občané Lichtenštejnska si nárokují ¾ území ČR. Republiku žalují o zhruba 80 000 hektarů. Rozloha ČR 7 9000 000 hektarů.

Ve skupině Trikolóra se šíří obrázek obviňující Romy z obžerství za peníze pracujících. Ve skutečnosti fotografie pochází z Austrálie a je minimálně 6 let stará.

Dělnická mládež sdílela 21. prosince ubohou antisemitskou fotomontáž obrázku původně Pawla Kuszinského, který v originále demonstroval závislost mladých na technice na základě Pokémonů.

Za neuvěřitelně trapnou jde pak považovat konspiraci stránky IdemVolit.sk ohledně katastrofy v Prešově.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com