Dezinformační weby se přou, kdo tedy vlastně může za to, že v neděli míří na demonstraci na Letné statisíce občanů. Na těchto hoaxech o nedělní demonstraci je bizarní to, že na jednu stranu prý demonstranty platí sluníčkář Soros a německá antifa či Zelení. Na druhé straně je ovšem zase podporuje “nacistický” Sudetoněmecký Landsmanšaft.

„Na místě hostesky, které rozdávaly transparenty, mávátka, bannery s protestními hesly atd. Opět byla slyšet angličtina a dokonce i maďarština. To je další důkaz toho, že organizace úterní demonstrace se neúčastnili jenom pánové z Milionu chvilek, ale i profesionálové z Maďarska od George Sorose,“ konspiruje Aeronet o statisícové demonstraci na Václavském náměstí. Jakékoliv důkazy o angličtině nebo maďarštině nepředložil.

 „Propojení agentury Milion chvilek na sudetoněmecký landmanšaft (a vlastně na celou německou politickou scénu včetně AfD) je obtížně prokazatelné, ale množí se důkazy o její existenci (sudetoněmecké školení v Mariánských lázních – Marienbad). Demonstrace bývají spojovány s politickými stranami, jejichž propojení na Německo jsou zjevné. TOP 09 (Schwarzenberg), Piráti (Antifa, němečtí Zelení), Praha sobě (Ackerman Gemeinde a Konrad Adenauer Stiftung) a KDU/ČSL (obecně smíření a odpouštění). Všechny tyto strany a hnutí jsou horlivými zastánci Evropské unie,“ myslí si zase kdo si na webu Hoppner.cz. Organizátoři ve skutečnosti vyloučili, že by na Letné promluvili zástupci opozičních stran.

Jiný článek si zase myslí, že za pokusem „o převrat“ je americká ambasáda. „Z vývoje posledních 48 hodin je zřejmé, že lidé z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Pirátů – a to ve spolupráci s cizími mocnostmi, představovanými zejména pracovníky americké ambasády – skutečně hodlají vyvolat státní převrat, čímž jsou myšleny zejména jejich výzvy k projevům občanské neposlušnosti v ulicích našich měst,“ píše například na svém webu lékař Podivinský.

Jindy za demonstracemi stojí Česká televize. Nebo je minimálně podporuje. „Je to vůbec možné? Státní televize zve na protistátní demonstrace,“ myslí si web europoslanec Ivana Davida. Autorovi uniklo, že Česká televize není státní, ale veřejná a že ČT musí informovat o dění a statisícová demonstrace je poměrně zásadní událostí.

Další text se zase zamýšlí, že demonstrace musí být profesionální, protože prý zamluvit si náměstí je obrovský problém. “Protože… třeba jen ty prostory! Kdo z vás ví, jak si spolehlivě zajistit a zarezervovat dvě ze tří nejvýznamnějších náměstí metropole? Za kým zajít, kdy a jakou formou žádat? Anebo si vemte takové ozvučení. Profesionální. Aby nám to v Evropě, kam záběry z akce media dychtivě přenesou, nedělalo ostudu. To stojí značné peníze,” konspiruje text z 24. listopadu, který se ovšem aktuálně opět šíří e-maily. Fakt jen ten, že magistrát nabízí jednoduchý návod, jak shromáždění ohlásit. Není ani tajemství, že demonstrace mají podporu mnoha muzikantů a kapel a tak sehnat přes ně kvalitní aparaturu není problém.

Summa summarum. Za demonstracemi podle dezinformačních webů stojí nacisté, antifašisté, USA, Piráti, Zelení a vlastně je to celé spiknutí. Na transparentní účet organizátorů se samozřejmě nikdo z nich nepodíval.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.