Facebook oznámil, že v Česku a na Slovensku spustí svůj fact-checkingový program. Do boje proti dezinformacím a fake news se v březnu pustil ve spolupráci s respektovanou zpravodajskou agenturou AFP (Agence France-Presse). Pojďme se podívat, co se nyní na sociální síti sdílí a kdy AFP zasáhla.

Mezi českými uživateli sociálních sítí se v posledních několika dnech začala šířit zpráva o tom, že vláda Andreje Babiše podepsala tzv. marrákešskou deklaraci, která Českou republiku zavazuje k hromadnému přijímání migrantů. Není to pravda. Česká republika pakt v roce 2018 nepodepsala a dokument není závazný. Podívejte se na rozbor jednotlivých tvrzení na webu AFP.

Na sociálních sítích se v posledních dvou měsících opět začaly šířit dezinformace o výhodách českých Romů vůči většinovému obyvatelstvu a o podílu tohoto etnika na celkové míře kriminality v zemi. Není to pravda. Ústava České republiky nedovoluje shromažďovat osobní údaje na základě rasového či etnického původu, tudíž žádné takové statistiky neexistují. Text v různých formách sdílejí tisíce uživatelů na Facebooku již řadu let, a to například zde či zde. Uvádí se v něm mimo jiné: „Věznění 12 000 cikánských vězňů nás stojí letos 4 miliardy korun. Sociální dávky pro cikány 20 miliard… Cikáni jsou jediní, kdo mají zdravotní péči zdarma.” Jak již bylo nepásáno, jde o nesmysl. Více v článku AFP.

V posledních dvou týdnech se na sociálních sítích opět začala šířit zpráva o tom, že šéfkou Akademie věd ČR je dcera Jiřího Drahoše a že jeho prezidentskou kampaň financovaly muslimské organizace. Není to pravda. Ačkoliv Jiří Drahoš má dcery dvě, ani jedna z nich nestojí v čele Akademie věd. Co se týče jeho prezidentské kampaně, ta byla financována z příspěvků, které lze dohledat na transparentním účtu, na němž žádná muslimská organizace nefiguruje. Více v jiném článku AFP.

Tisíce uživatelů sdílejí na Facebooku informaci, že nošení roušek je zdraví nebezpečné a poškozuje náš imunitní systém. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Podle odborníků roušky imunitní systém nijak nepoškozují a jejich nošení nyní doporučují mezinárodní zdravotnické organizace i vlády po celém světě jako účinný způsob, jak zamezit šíření nákazy nemocí COVID-19. I tento hoax rozebírá AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.