Na internetu se šíří informace, že se má v sobotu 11. září v Orlové konat turnaj hnutí Přísaha o pohár Roberta Šlachty, kterého se měla účastnit i Policie ČR. Ukázalo se však, že šlo o dezinformaci. „Díky všem, kteří se nejdříve zeptali na fakta než začali šířit lež,“ napsal na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar. Turnaj v Orlové se přitom konat má, nicméně nemá co do činění s hnutím Přísaha ani s Robertem Šlachtou, fotbalová soutěž měla proběhnout pouze mezi zaměstnanci MÚ Orlová, týmem městské policie a Policií České republiky.

„MÚ Orlová iniciuje fotbalový turnaj pod záštitou nadačního Fondu Pavla Novotného, kterého se účastní týmy MP, MÚ a PČR. O pár dní později se zjeví plakát, který zmiňuje 4 tým – Přísahu a hraje se o pohár Roberta Šlachty,“ píše na Twitteru Kateřina Rendlová, mluvčí policie. Kdyby se policisté zápasů účastnili, dostali by se do problematické situace, protože zákon jim zakazuje účast na politických akcích. Informaci sdílel například twitterový účet „Princ z ODS“.

Nutné však dodat, že Ing. Pavel Novotný je dvojkou hnutí Přísaha v Moravskoslezském kraji. Je tedy možné, že policisty chtěl nalákat na předvolební akci svého hnutí. Policisté však od začátku netušili, že se může jednat o politickou akci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.