Z ostudy kabát si vystřihli představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie v Praze. Na Náměstí míru se mělo uskutečnit jejich předvolební shromáždění. Problém jim ovšem nastal v moment, kdy se o záměru dozvěděla protistrana a někdo z aktivistů zjistil, že mítink není ohlášen na magistrátu jako veřejné shromáždění. Místo si tedy zabrala antifašistická organizace Kolektiv 115 a svolala sem happening proti SPD.

Poněkud hystericky však reagovali činovníci pražské SPD. Místo uznání chyby na facebookové stránce zveřejnili prohlášení, v kterém antifašisty nazvali fašisty. „SPD Praha chtěla dnes od 14:00 rozjet velkou předvolební akci v Praze na Náměstí Míru. Mozkový trust SPD ovšem zapomněl akci na magistrátu nahlásit a nechal si tak místo vyfouknout “tisíci fašisty z Antify”. Jan Čížek dokonce svým spolustraníkům lhal, že je prý akce nahlášena. Nebyla, jinak by magistrát nepovolil zábor místa pro jinou akci. Ono to chce řídit Prahu, ale není to schopný si ani ošéfovat místo konání akce?,“ ptá se administrátor stránky Diagnóza Tomio Okamura. Jakkoliv vůči tzv. Antifě můžeme (a oprávněně) mít mnoho výhrad, nazývat je fašisty je opravdu nepřesné. Ostatně jak organizace Antifa, tak i hnutí SPD bylo v minulosti zmiňované ve zprávách o extremismu. Antifašisté v kolonce levicových extremistů (vedle marxistů), SPD v sekci pravicových extremistů po boku právě oněch neofašistických a neonacistických spolků.

Už méně vtipný je leták šířící se v Kutné Hoře. „Postavili ho měšťané k vyjádření úcty horníkům. Proto by měl patřit městu. Pokud budu zvolen starostou, neodkladně podám žalobu ke zpětnému získání naší katedrály. Z finančního výtěžku za vstupné budeme financovat začlenění cizinců,“ píše se ve falešném letáku.  „V průběhu úterý se však objevily další letáky na sídlištích a dalších částech města. Na obou typech letáků se objevuje fotografie bývalého starosty Kutné Hory Martina Starého. Zvláště jeden z letáků, který deklaruje přijetí syrských uprchlíků a financování jejich pobytu ze vstupu do chrámu sv. Barbory poté, co ji církev znovu vrátí městu, působí velice věrohodně,“ píše Kutnohorský deník.

Podle Martina Starého jsou letáků po celé Kutné Hoře tisíce. „Trestní oznámení jsem podal na státní zastupitelství, bylo mi to doporučeno. Víme, že letáky byly roznášeny přes distribuční firmu. Tuším, kdo za touto falešnou kampaní stojí, je ale věcí policie, aby to vyšetřila. Paragrafů, které byly porušeny, je dost, ať už jde o podvod, šíření falešné zprávy či porušení volebního zákona,“ řekl pro Kutnohorský deník Starý.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.