Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se stal terčem kritiky za to, že údajně měl pronést větu: „Cesta ven z bytové krize je byty nevlastnit.“ Kritizoval ho za to například Daniel Vávra, který ho nazval Stalinem Juniorem a šíří se také fotomontáž ve spojení s hoaxem o tom, že není možné, aby v bytě 3-1 bydleli dva lidé. V tomto případě se jedná o čistý hoax o Ivan Bartoš nikdy nic takového neřekl.

I nadpis Deníku.cz „Cesta ven z bytové krize je byty nevlastnit, říká vicepremiér Ivan Bartoš“ je zavádějící. Protože ani v uvedeném rozhovoru Ivan Bartoš takovou větu nepronesl. Ivan Bartoš totiž nemluvil o tom, že by se snad někomu mělo bránit vlastnit bydlení. Cesta podle něj je však větší výstavba nájemního bydlení a podpora staveb družstevního bydlení. „Je to struktura trhu s byty. V České republice je osmdesát procent bydlení vlastnické. Má to historické důvody, podílela se na tom i privatizace do osobního vlastnictví. Jediné, jak se to dá dnes řešit, je podpořit zvýšení poměru ve prospěch nájemního bydlení. Protože země, které mají v Evropě nejmenší problémy s dostupným bydlením, mají tento poměr výrazně lepší než my. Tímto směrem postupujeme i my na ministerstvu pro místní rozvoj. Je tu výborný příklad Dánska, které má velmi dobře rozvinutý systém družstevního bydlení. Všechna dánská města mají bytové fondy, které finančně podporují zakládání bytových družstev. Tyto peníze se pak, když je hotová základní část družstevní výstavby, vracejí. Dobře to mají řešené také třeba v Katalánsku nebo v Německu,“ řekl ve skutečnosti Ivan Bartoš.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.