V noci na sobotu se do Česka dostal prach ze Sahary, který způsobil vyšší oblačnost i znečištění ovzduší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak vyhlásil pro velkou část republiky smogovou situaci.

Jemné prachové částice PM10, u kterých je denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový, dosahovaly podle meteorologických map v sobotu dopoledne v Jihočeském kraji násobně vyšší hodnoty. Vpodvečer vyhlásili meteorologové smogovou situaci v Jihočeském kraji, na Vysočině a již v celém Moravskoslezském kraji, dříve ji meteorologové vyhlásili jen na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a na Třinecku. Meteorologové ji večer vyhlásili také v Brně v Jihomoravském kraji.

I tento jev se stal předmětem konspiračních teorií. Na sociálních sítích například koluje video, že není možné, aby se prach dostal přes Alpy.

Saharský prach se do České republiky dostal díky větrným proudům, které přenášely prachové částice přes Iberský poloostrov a Francii směrem na sever a střední Evropu. Tento jev je běžný a obvykle se objevuje několikrát do roka, když silné větry zvednou prach z pouště Sahara a přenesou ho na velké vzdálenosti. Saharský prach se obvykle přenáší ve výšce kolem dvou kilometrů nad zemí a nehraje roli nadmořská výška. Saharský prach se může dostat přes Alpy a do České republiky díky silným větrným proudům ve vyšších vrstvách atmosféry. Když se prach zvedne do vyšších hladin atmosféry, může být transportován na velké vzdálenosti, i když musí překonat překážky jako jsou Alpy. Větry ve výškách nad Alpami mohou dosahovat rychlostí, které jsou dostatečné k tomu, aby prach přenesly přes horské masivy. Navíc, atmosférické podmínky jako jsou tlakové níže nebo výšky mohou vytvářet cesty, kterými se prach může šířit i přes zdánlivé překážky jako jsou hory.

Další konspirační teorie hovoří o tom, že je písek nebezpečný, protože obsahuje nebezpečné kovy. Má to dokazovat to, že je magnetický. Magnetismus u písku všaknepředstavuje ojedinělý jev. Písek se skládá z minerálů, které mohou mít feromagnetické vlastnosti. Konkrétně ten saharský obsahuje místy oxid železitý či železo.

„Magnetická reakce saharského prachu se dá ve skutečnosti snadno vysvětlit. Podle Encyclopedia of Geosciences existuje celá řada hornin s magnetickými vlastnostmi. Nejvýznamnějšími magnetickými minerály jsou magnetit, titanomagnetit a magnetický štěrk,“ píše agentura DPA v článku, který se konspirační teorii věnuje. Když se magnetitová hornina zvětráváním rozmělní na prach, zůstává každé zrnko tohoto prachu nadále magnetické. „To lze pozorovat i na německých plážích Baltského moře – kde světlý křemenný písek vyplaví moře a zůstane tam těžší, tmavší magnetitový písek, který reaguje na magnet,“ uvádí agentura DPA.

Magnetit se vyskytuje prakticky po celém světě a podle nerostného atlasu jsou jeho velká naleziště také v Maroku na severním okraji Sahary, kde se magnetit vyskytuje především v pohoří Vysoký Atlas. Není tedy nijak překvapivé, pokud se magneticky citlivé částice dostanou i do saharského písku a spolu s ním do Evropy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.