15. a 16. prosince se v TOP Hotelu Praha uskuteční konference frakce evropského parlamentu ENF. Frakce Evropa národů a svobody sdružuje strany euroskeptické až nacionalistické, povětšinou také s protiimigrantským programem.

Konferenci svolala strana SPD Tomia Okamury, která s frakcí úzce spolupracuje. Frakci vede předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová. V uskupení jsou dále strany Svobodná strana Rakouska (FPÖ), nizozemská Strana pro svobodu (PVV), belgický Vlámský zájem, italská Liga Severu (Lega Nord) či polský Kongres nové pravice (KNP). Mezi nejznámější a nejvýraznější osoby této frakce patří nizozemský politik Geert Wilders.

O tom, že SPD Tomio Okamury šíří po internetu plno falešných zpráv jsem psali už několikrát. Příkladem může být Jana Levová, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR za SPD, která v květnu 2016 na svém facebookovém profilu uvedla, že byla svědkyní příhody, kdy na Plzeňsku byl zastaven Policií ČR autobus. Následně z něj do okolní krajiny uteklo několik desítek migrantů. Později se ukázalo, že se jednalo o střet autobusu s osobním vozidlem; po nehodě z autobusu vystoupili cestující a pokračovali v cestě podle svého uvážení. Poslankyně Karla Maříková zase strašila nakažením dětí migranty ve školách. Další poslanec Radovan Vích zase šířil falešnou zprávu o tom, že prý ,,na našem území je již dnes hlášeno nebo registrováno třicet tisíc muslimů a další desítky tisíc neregistrovaných.“

Jenže SPD není jedinou stranu v tomto uskupení, která má pověst strany šířících hoaxy, manipulace a zavádějící informace. Například holandský politik Geert Wilders vydal měsíc před volbami na svém Twitteru informaci o tom, že jeho soupeř ze strany D66 Alexandr Pechtold je obklopený radikálními islamisty na jaké si demonstraci za právo Shária. Fotkapřitom byla fotomontáž. Dnes Wilders sdílel fotografii, na kterou mě někdo namontoval v Photoshopu,“ ohradil se Alexander Pechtold.

To příznivci Marine Le Penové před prezidentskými volbami šířili falešný obrázek, v kterém známy francouzský moderátor Jean-Pierre Foucault jí prý vyjadřuje podporu. Ve skutečnosti se jednalo jen o montáž fotky, na které se Foucault zapojil do kampaně policie, která hledala mladého chlapce, který byl nezvěstný.

Konspirační servery zase šířily fabulaci, že mainstreamová „média se dohodly s Facebookem a Googlem, aby zabránily vítězství Le Penové ve francouzských prezidentských volbách. O případu psal slovenský server Sme.

Proti kongresu se chystá i nenásilná protestní akce. ,,Nesmíme také zapomínat ani na to, že právě tyto strany stojí za vytvářením různých manipulací, lží, hoaxů, které mají za cíl ovlivňovat veřejné mínění v jejich prospěch a v neprospěch evropského společenství. Jsme přesvědčení, že jen společně se můžeme ubránit nebezpečím současné doby,“ píše se v události. Protestní shromáždění, které podporuje devět organizací začne 16. prosince od 14:00 v lesoparku u metra Roztyly v Praze, poblíž TOP Hotelu Praha.


Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com