To, že před volbami dochází i k nečestnému politickému boji je věcí běžnou. Na Praze 3 mají však „veselo“ i po volbách. Někdo po Žižkově a okolí nechal vyvěsit stovky falešných plakátů a bannerů ve jménu Strany zelených.

„Neznámá skupina zahájila dezinformační kampaň proti Zeleným. Prahu 3 zaplavily letáky, plakáty na lampách a velkoformátové bannery s manipulativními a lživými texty,“ vyjádřil se Ondřej Rut.

Komentuje tak hesla jako „Tady parkovat nebudeš! Místo parkovišť vysadíme parky,“ nebo „Tady bydlet nebudeš! Developeři další byty nepostaví.“

Podle Ruta je kampaň vytvořená tak, aby zmátla veřejnost. Rut upozorňuje, že Strana zelených není jejím autorem. „Cílem kampaně je pravděpodobně narušit úspěšné jednání o vytvoření nové koalice s TOP 09 a STAN a Piráty,“ myslí si Rut.

 „V noci na dnešek zahájila neznámá skupina dezinformační kampaň proti Zeleným. Prahu 3 zaplavily letáky, plakáty na lampách a velkoformátové bannery s manipulativními a lživými texty. Sololitové reklamy (berousky) na lampy instalovala najmutá skupina lidí s pomocí dodávky, policie několik pachatelů v noci zastavila. Kampaň je vytvořená tak, aby vypadala, že jejím autorem je sama Strana zelených a jejím cílem je zmást veřejnost. Důrazně se proti této kampani ohrazujeme. Jejím autorem nejsou Zelení,“ píše na profilu lídr kandidátky Zelených na Praze 3 Ondřej Rut.

„Když to zadávali, tak ale asi nepočítali s tím, že hned tu samou nedělní noc vyjde část Zelené základní organizace nejen tisíce těchto lživých materiálů sundat a vyhodit, ale že dokonce pochytá samotné vylepovače. Nakonec asi deset z nich zadržela policie, včetně dodávky plné plakátů a několika Vesp, na kterých jezdili vylepovat. Já jsem s nimi zůstal ve dvě ráno ještě po tom, co odjela policie a otevřeli mi dodávku k vyfocení. Jinak to byli ale obyčejní mladí kluci, co si potřebovali vydělat nějaký peníze navíc a celkem autenticky nevěděli, odkud ta objednávka přišla,“ dodává Filip Hausknecht.

Na Facebooku také vznikla nově stránka s názvem Chráněná krajinná oblast Žižkov, na které dnes její správci zveřejnili video z rozmisťování plakátů a bannerů. Správci oznamují, že Zelení mají mezi sebou krtka. Kdo však za facebookovou stránkou stojí zatím není jasné.

„Chápeme, že jsou někteří z vás zmatení. Na internetech a uvnitř hlaviček už létají různá čísla a teorie. Přitom je to tak jednoduché, milí Zelení. Máte mezi sebou tzv. krtka neboli vynašeče. Jmenuje se…ale to se neříká, říkejme mu prostě Krtek. Zkrátka a dobře to vaše kampaň a váš program jsou! A ne, nestálo to sto tisíc, stálo to rovný milióóón! Nejdřív si ty věci vyříkejte mezi sebou a s ostatními. My budeme tuhle debatu s chutí sledovat úplně stejně zvídavě jako zvířátka, která vidí lidi dělat podivuhodné věci,“ tvrdí autoři dezinformační kampaně.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com