Podvodníci se nadále snaží formou rozesílání e-mailů obrat lidi, který se úplně neorientují ve světě internetu. Taktice se říká Phishing. K nalákání důvěřivé veřejnosti ke komunikaci podvodník předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.

Například je zasílán e-mail, který předstírá, že vám byl „z bezpečnostních důvodů“ zablokován přístup do elektronického bankovnictví ČSOB. „S politováním vám musíme oznámit, že jsme pro vaši vlastní ochranu omezili váš účet. Tento bezpečnostní postup vstoupil v platnost, protože jste ještě nenainstalovali naši bezpečnostní aplikaci,“ hlásá podvodný e-mail. Láká následně na adresu, kde si údajný certifikát můžete stáhnout. Ten může obsahovat vir nebo podvodníci požadují zadání přístupu k vaší kartě. V obou případech vás pak připraví o peníze.

Stránka Hoax.cz zase upozorňuje na podvod jménem Komerční banky. Podvodná výzva se má týkat aktualizace osobních údajů. “Chtěli bychom vás opět upozornit na novou hrozbu. Některým klientům Komerční banky přišly v nedávné době další podvodné e-maily, které se tváří jako jakási výzva k aktualizaci osobních údajů. Klient je vyzýván k reakci na podvodný odkaz, kde po něm mohou být vyžadovány citlivé údaje s cílem získat přístup k bankovnictví. Na odkaz neklikejte a tento e-mail smažte! Komerční banka oznámení tohoto typu nerozesílá a aktualizaci dat ani podobné úkony  touto formou samozřejmě nevyžaduje. Doporučujeme vám neotevírat žádné e-maily z neznámého zdroje, neklikat na neznámé odkazy v nich uvedené a nevyplňovat přihlašovací údaje či údaje o platební kartě. U podobných e-mailů se také doporučujeme řídit dalšími pokyny z bezpečnostního desatera,” varuje banka

Podobně je to například i v případě e-mailu, předstírajícím, že je zaslán přepravní společností DHL. V tomto případě pro změnu podvodníci hlásají, že nebyla uhrazena cena dopravy balíku, který vám údajně doručují. I v tomto případě jde podvodníkům o to získat údaje k vaší kreditní kartě.

Hoax.cz také upozorňuje, že stále koluje informace o podvodné soutěži společnosti LIDL. Ta láká na kupon v různých hodnotách, když se zapojíte do soutěže.

Varujte prosíme své rodiče a prarodiče, ať na podobné e-maily neklikají. A vždy si prověří z jaké e-mailové adresy byl zaslán. V opačném případě relativně jednoduše mohou přijít o své peníze na účtu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.