Zřejmě současnou vlnu solidarity, kdy se lidé složili na léčbu malého Martínka se snaží využít i podvodníci. Například náhodně vybraným lidem telefonují z údajné nadace „Dopřej léčbu“. Telefonáty jsou vedeny z čísla 558276711. Na webových stránkách se však již dozvíme, že nejde o nadaci, ale běžnou společnost. Fotografie údajných dětí potřebujících léčbu jsou pak stažené z fotobank. Na stránkách také nenajdeme žádný transparentní účet ani žádné další informace, jak s penězi bude naloženo.

Další podvod je šířen jménem platformy Netflix. „Pokud vám v příštích dnech dorazí na mobil SMS zpráva od Netflixu, ve které stojí něco o neuhrazené faktuře, dbejte zvýšené pozornosti. Jde totiž o podvodnou phishingovou kampaň podvodníků, kteří se za Netflix pouze vydávají. Ve zprávě stojí: „NETFLIX: Vaše poslední platba byla zamítnuta, potvrďte prosím své platební údaje, jinak bude váš účet pozastaven.“ A následně je připoután odkaz, kde můžete své údaje obnovit. Zpráva neobsahuje žádné gramatické ani stylistické chyby a je dokonce s diakritikou, což přispívá k věrohodnosti. Jediné co, že zpráva dorazí z telefonního čísla s francouzskou předvolbou +33.

Na webové stránce „obnovenie-mojej-platby.com“ se nachází design podobný hlavní stránce Netflixu. Podvodníci zde po své oběti chtějí zadat e-mail a heslo k Netflixu, tyto údaje ale nehrají velkou roli. Pokud totiž zadáte vymyšlený, neexistující e-mail, systém ho akceptuje a pustí vás k dalšímu kroku,“ varuje Chip.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.