SMS zprávou je poslední dobou rozesílána podvodná zpráva tvrdící, že někde na vás čeká balíček, který není zaplacen. Jak je zřejmé z pochybného odkazu, jedná se podvod.

Podvod je nebezpečný v tom, že Česká pošta posílá SMS zprávou upozornění na různé balíky a obsílky. Ve skutečné SMS zprávě je však uvedeno číslo zásilky a Česká pošta po Vás určitě nebude chtít nic platit přes nějakou platební bránu, natož neumístěnou na webu České pošty. Balíky na dobírku se platí při převzetí na poště nebo u poštovního doručovatele.

Podobný podvod se šířil už loni, když podobné zprávy byly zasílány e-mailem. „Nově se v emailových schránkách klientů začaly objevovat klamavé zprávy s logem České pošty, které je informují, že mají balík. Upozorňujeme naše zákazníky a všechny ostatní uživatele, aby na danou zprávu neodpovídali a nepokoušeli se klikat na odkazy. Existuje zde reálné nebezpečí napadení počítače či mobilního zařízení škodlivým softwarem. Česká pošta není autorem těchto zpráv, její logo, byť ve staré verzi, je použito neoprávněně a v tuto chvíli podnikáme veškeré kroky, abychom zobrazování této zprávy spojené se jménem České pošty zabránili. Skutečné, pravé emaily České pošty s informacemi o zásilkách jsou odesílány ze schránky ceskaposta[zavináč]cpost.cz. Dalším trikem šmejdů, jak poškodit Českou poštu a její zákazníky, je fiktivní soutěž o mobilní telefony. Formou reklamy v barvách České pošty se tento podvod zobrazuje uživatelům sociální sítě Facebook a aplikací FB Messenger či WhatsApp. Podvodná hra se projevuje i formou zpoplatněné SMS (50,-Kč  a více),“ píše Česká pošta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.