Čas od času se v ČR objevují registry nebo katalogy firem, které si za svou činnost nechají platit tisíce korun. Web Lupa.cz upozorňuje, že jeden takový nyní rozesílá výzvy k úhradě přímo do datových schránek.

„Tradiční podvodný trik se vrací a tentokrát je o to nebezpečnější, že se šíří i v datových schránkách, které zvyšují jeho důvěryhodnost. Služba Registr Ekonomických Subjektů ČR rozesílá poštovní datové zprávy, ve kterých uživatele vyzývá k úhradě poplatku 1000 Kč za evidenci ve svém rejstříku. Zpráva s předmětem „Aktualizace evidovaných údajů“ se přitom tváří jako úřední dokument zaslaný státním registrem a snaží se vzbudit dojem, že zaplacení poplatku je povinné. Ve skutečnosti jde o rejstřík provozovaný soukromou firmou a podnikatelé nemají žádnou zákonnou povinnost mu něco platit (pokud si službu dobrovolně neobjednali). Rejstřík funguje na webu rescr.cz. Podezřelá je už sama společnost registr subjektů s. r. o., která rejstřík provozuje. Podle obchodního rejstříku má jediného majitele, kterým má být Raúl Montenegro Mazas s adresou v Panamě. Na podobném principu fungovalo v Česku už několik podobných rejstříků či katalogů,“ píše Lupa.cz.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com