Situaci, že spousta lidí nakupuje dárky na dálku, se rozhodli využít podvodníci. Například tvrdí, že pošta zkoušela už dvakrát doručit balík neúspěšně a další pokusy jsou placené. Další pokus má stát drobnou částku. Ve skutečnosti se ovšem jedná o podvod. Pokud pošta Váš balík nedoručí a nedomluvíte se na jiný den, nechá balík uložený na poště a to bez poplatku. Podobně to mají i jiné přepravní společnosti s tím, že ty využívají různé úložny v prodejnách, případně boxy.

Cílem podvodu samozřejmě je vylákat z lidí citlivé údaje. Z účtu pak mohou člověku, který se nechal nachytat, vysát i tisíce korun. „V masivním měřítku jede vánoční phishing a smishing. Přijde Vám zpráva, či e-mail s tím, že máte doplatit nějakou malou částku za svůj balík. Cílem pachatele je vylákat z oběti citlivé informace o platební kartě. Ověřujte si informace, které Vám přijdou elektronickou komunikací a nenechte se prosím nachytat,“ prosí Policie České republiky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.