Na internetu se objevuje nový podvod. Tedy staronový. Stránky tvářící se jako zpravodajské weby a snaží se vnutit investování. Slibují velké zisky a zašťitují se společností ČEZ a například Petrem Pavlem a nebo Petrem Fialou. „Petr Pavel, který na začátku roku sponzoroval společnost ČEZ České Energetické Závody částkou více než 129,3 milionu korun ze státního rozpočtu, podporuje nový projekt energetického společenství ČEZ , který umožňuje každému občanovi stát se spoluvlastníkem společnosti a získávat vysoké dividendy z její činnosti,“ snaží se lákat falešná stránka.

Ve skutečnosti jde samozřejmě o podvod. Prezident k nákupu akcií nemá kompetence a je velmi nevýhodné akcie ČEZu kupovat nyní, protože jsou extrémně drahé právě kvůli vysokým ziskům. Stránky se snaží nalákat lidi, aby zadali číslo platební karty a následně je pak okradly je o veškeré peníze na bankovních účtech. K žádnému nákupu akcií by ani nedošlo. Stránka je totiž falešná a byla upletena internetovým podvodníkem. Úřad vlády prý o podvodných nabídkách na investice do projektů polostátní energetické skupiny ČEZ ví. Komunikuje v této věci s Facebookem, který podobné příspěvky na sociální síti maže. Stále se však objevují nové.

Česká národní banka varuje před podvodnou nabídku investic do akcií Skupiny ČEZ, která se šíří zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skupina ČEZ upozorňuje také na údajně velmi výhodnou příležitost obchodování s kryptoměnami – i to je podvod.

„Zdánlivou důvěryhodnost takových nabídek evokuje skutečnost, že podvodníci často vystupují pod pozměněným či skutečným jménem licencovaných obchodníků s cennými papíry, k čemuž zájemcům dokládají zfalšované licence, a samotná nabídka využívá oficiálních barev a loga Skupiny ČEZ,“ zdůrazňuje Česká národní banka.

ČNB doporučuje případným zájemcům o investice, aby důkladně kontrolovali identitu subjektů, jejichž prostřednictvím hodlají investovat, a to název subjektu, identifikační číslo a sídlo, a zejména jeho oprávnění působit na finančním trhu v České republice. Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů jsou dostupné na webu ČNB.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.