Na sociálních sítích se hojně šíří fotografie, na niž je zachyceno auto s ukrajinskou SPZ. SPZ nese číslo AH 1888 HH. Nepodařilo se nám zjistit, zda se jedná o originál nebo Photoshop, každopádně i pokud se jedná o originál, taková SPZ by neměla nic společného s nacismem.

Na Ukrajině jsou SPZ složeny z písmem společných pro latinku a azbuku. První dvě písmena AH jsou označením pro Doněckou oblast. Především však na Ukrajině se píše azbukou a v azbuce písmeno H má úplně jiný význam než v latince. Jde o písmeno N.

Písmena AH jsou v neonacistickém prostředí zkratkou pro iniciály Adolfa Hitlera. HH pak pro pozdrav „Heil Hitler“. Platilo by to však v latince. V azbuce jde o značku AN 1888 NN.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.