Na sociální síti Facebook se lavinovitě šíří příspěvek Hany Bittalové (Lněníčkové). Ta byla jeden den pozitivně testována, druhý den negativně. Oba testy byly provedeny metodou PCR.

Stát se to samozřejmě může. Velké množství sdílejících si pravděpodobně nepřečetlo, že v prvním výsledku je uvedeno „slabě pozitivní“ a laboratoř sama doporučovala test opakovat po 5 dnech. Je tedy možné, že žena již nákazu prodělala a testována byla na samém konci. „V praxi se naměřená velikost Ct interpretuje tak, že hodnoty 20-25 znamenají jasně pozitivní nález a hodnoty 30-40 je naopak možné popsat jako slabě pozitivní nález. Jestliže nebyla hledaná nukleová kyselina zjištěna, je výsledek testu negativní,“  píše nemocnice Na Bulovce k výsledkům PCR testů.

„PCR testy zjišťují pouze přítomnost koronaviru v těle pomocí detekce jeho kyseliny ribonukleové. Množství kopií viru také ukáže, zda je člověk pozitivní silně, nebo naopak slabě. Pokud silně, je téměř jisté, že virus je živý a člověk nakažlivý. Pokud slabě, je to otázka. Pokud jsou viry mrtvé, člověk už nemůže nikoho jiného nakazit. Není tedy infekční a nemusel by dál zůstávat v izolaci, ačkoli jeho testy na přítomnost viru vycházejí stále pozitivně,“ vysvětlila Markéta Pomiklová, zástupkyně vedoucího oddělení virologie Centra klinických laboratoří Zdravotního ústavu.

Pokud Vám vyjde slabě pozitivní výsledek, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho o opakování testu po několika dnech. Určitě však nedoporučuji se nechat testovat sám. Na takový test neexistuje žádanka, a tak k němu hygiena nemusí přihlížet.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com