Na Facebooku se začíná šířit, že ruský aktivista Alexej Navalnyj zemřel přirozenou smrtí. „Proč česká média mlčí o přirozeném úmrtí Navalného, když o ní mluví všechna světová média? Tak teď ty své lži a dezinformace obhajte, novinářská lůzo,“ píše se například v jednom z příspěvků.

Ve skutečnosti se však jedná o verzi, kterou šíří Rusko. Česká média navíc i o této verzi píší. Navíc se o jednu z mnoha teorií, kterou šíří Rusko. Jindy měl zemřít na krevní sraženinu. Rusko jeho tělo vydat nechce.

„Někteří zdravotníci rovněž promluvili o tom, že ruský opoziční politik měl na těle modřiny. S tím podle deníku The Times souvisí teorie, že Navalného oslabeného z teplot pod bodem mrazu Putinovi nohsledi zavraždili úderem do srdce. Vyšetřovací web Bellingcat uvedl, že se jedná o techniku agentů speciálních jednotek KGB. Právě této praktice podle zakladatele skupiny pro lidská práva Gulagu.net Vladimira Osečkina odpovídají podlitiny na těle aktivisty,“ uvádí Deník.cz.

Největší kritik Putinova režimu Alexej Navalnyj zemřel 16. února ve věku 47 let v ruské trestanecké kolonii Polární vlk v Jamalsko-něnecké oblasti. Podle prvotních informací ruské Federální vězeňské služby (FSIN) měl ruský opozičník upadnout po vycházce do kómatu a záchranným složkám se už nemělo podařit ho přivést zpět k životu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.