Sněmovna projedná novelu zákona, která zpřísňuje tresty za znásilnění a rovněž mění jeho definici. Nejedná se však o jedinou změnu v trestním zákoníku. Novela trestního zákoníku zavádí i trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc. Sběr veřejných informací, mapa rozhodování a jeho ovlivňování, šíření poplašných zpráv pro cizí moc je jeho podstata. Podmínkou je úmysl poškodit „stanovený zájem“, který chrání ČR. Hrozit až pět let odnětí svobody bude hrozit občanovi ČR, který jedná proti ústavnímu zřízení, územní celistvosti nebo obraně a provádí přitom neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nebude se tedy z logiky věci stahovat například pro práci v EU, protože tu provádí úředníci na základě mandátu nebo jiného oprávnění oprávněně.

Novela zákona se však nelíbí Ladislavu Vrabelovi nebo Jiřímu Černohorskému. „Zadlužený podvodník Láďa Vrabel, v jehož aktivitách se chtěly angažovat ruské tajné služby, a Ruskem podporovaný rovněž zadlužený Jirka Černohorský, který se chlubil kontakty na důstojníky ruských tajných služeb, mají strach z návrhu paragrafu “neoprávněná činnost pro cizí moc”. Ale copak, chlapci? Že byste neměli čisté svědomí? Vždyť přece pro Putinův režim, ruské tajné služby a proti ČR nepracujete, ne? Vždyť přece nejste proruští a jen máte ČR na 1. místě. Tak se přece nemusíte bát, ne?“ ptá se analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.