Po celém světě se šíří video, ve kterém se tvrdí, že potrat není nikdy nezbytný. „Potrat nikdy není z lékařského hlediska nutný,“ říká popisek k videu, které Live Action, skupina proti potratům, zveřejnila 26. června 2022 na Facebooku. Příspěvek následoval po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o zrušení přelomového rozhodnutí z roku 1973, které učinilo potrat celostátním právem. Od té doby několik států zakázalo potraty – a očekává se, že tak učiní téměř polovina. Klip sdílený v příspěvku nashromáždil více než 481 000 zhlédnutí.

Několik lékařských expertů potvrdilo agentuře AFP, že existuje mnoho situací, kdy může být nutné přerušit těhotenství, aby se zachránil život pacientky. Jedním z příkladů je sepse, život ohrožující reakce na infekci.

Mezi další příklady vysoce rizikových těhotenství patří případy zrcadlového syndromu a preeklampsie, což jsou vážné zdravotní stavy, které se obvykle vyskytují po 20. týdnu těhotenství.

Kristyn Brandi, specialistka na komplexní plánování rodičovství a předsedkyně správní rady advokátní skupiny Physicians for Reproductive Health (PRH), uvedla, že vzácné komplikace, jako je molární těhotenství, mohou ohrožovat život matky.

Léčba rakoviny, která je zmíněna ve videu Live Action, je dalším příkladem, kdy je ukončení těhotenství někdy životně důležité pro přežití pacientky. Ale podle Freehilla, louisianského porodníka a gynekologa, je to opravdu případ od případu, zda je ukončení těhotenství nutné.

Video špatně interpretuje i pojem potrat. Potrat je proces, který vede k ukončení těhotenství. Nemusí být uměle vyvolaný. V mnoha případech k němu dochází spontánně.

Více na AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.