Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) na svém Facebooku sdílela video, na kterém uvádí, že pochází z Francie. „FRANCIE – Takto brání své zájmy zemědělci v zemi, kde jsou na tom o moc lépe, než zemědělci čeští,“ uvedla k videu, které má stovky sdílení.

Co se týká faktické roviny, záběry na kterých zemědělci zasypali policisty slámou a slámu zapálili pochází z Bruselu a to z roku 2015. „Tisíce farmářů z evropských zemí včetně Belgie, Francie a Německa vyšly v pondělí do ulic Bruselu, aby protestovaly proti klesajícím výkupním cenám,“ píše k protestu BBC v článku z roku 2015.

Druhou rovinou je morální věc. Paní poslankyně považuje ohrožování policistů tím, že je zasypete slámou a tu zapálíte, za legitimní protest. Nebezpečné žhářství je podle ní pravděpodobně legitimní forma protestu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.