V noci ze středy na čtvrtek byla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vyslovena důvěra vládě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše opřená o hlasy ANO, ČSSD a KSČM. Před sněmovnou pak demonstrovalo několik stovek lidí, kterým se nelíbilo to, že se vláda opírá o hlasy komunistů a legitimizuje tím jejich činnost.

Akci pod názvem „Neztrácíme naději!“ pořádala aktivistická skupina AUVA, která nyní čelí kritice ze strany poslance za ANO Pavla Růžičky. Ten si údajně při odchodu ze Sněmovny všimnul, jak někdo za účast na demonstraci dává lidem peníze.

„Po včerejším jednání Sněmovny stojím v 01:30h na rohu Sněmovní a Malostranského náměstí a čekám na taxi. Demonstranti se rozchází, skupinka cca 6 osob nesoucí portrét Milady Horákové a dalších. Najednou ta nejstarší žena cca 30 let sdělí ostatním “Transparenty dejte do auta a do druhého si běžte k Hance pro peníze.” Takže, Demokratická žumpo, dobře placený komparz. Největší zlo je Kalousek a ubrečení lidovci. Hodně štěstí v opozici,” zveřejnil Růžička.

Podle přítomný však Růžička dezinformuje. „A jak to bylo doopravdy: Opouštěli jsme Sněmovní a studenta s tlampačem legitimovala policie a bylo mu sděleno, že se má dostavit na policii – detaily nevím, ale zřejmě rušení nočního klidu a pořadatelství akce. Byl z toho samozřejmě špatný. Ptali jsme se ho, co se děje a pokračoval s námi ve směrem k Malostranskému náměstí, kde na nás na rohu čekali přátelé, kteří nesli transparenty s portréty obětí komunismu. Říkali jsme mu, ať se na policii dostaví, nebojí se, nic neprovedl a že kdyby z toho byla pokuta, tak se na ni určitě složíme, že ho v tom nenecháme a peníze seženeme. Bylo to přesně v místě, kde jsme zřejmě pana poslance míjeli. Tolik realita. Poté jsme došli k autu, naložili transparenty, rozloučili se a odjeli,“ píše Veronika Vendlová, která vede iniciativu Společně to dáme.

O tom, že to není pravda píší i jiní. „Babiši nelži! Ani mě nikdo nikdy neplatil!… a že mě to proti Tobě už stálo peněz a času!,“ píše například Zbyněk Sýkora. „Pane poslanče Pavle Růžičko, místopřísežně tímto prohlašuji, že jsem nikdy nebyl nikým placen za svoji účast na jakékoliv demonstraci. Zejména jsem nebyl placen nikým, ani Vámi zmiňovanou Hankou! na Malostranském náměstí dnes nad ránem. Jsem ochoten toto prohlásit u notáře či u soudu. Dokážete totéž o svém tvrzení?,“ píše František Polášek z již zmíněné iniciativy AUVA. „Byl jsem na demonstraci a nikým jsem nebyl najat ani placen. Na takové způsoby jste zvyklí vy a vaše hnutí!!! Styďte se!!!,“ píše na zeď Andreje Babiše Karel Navrátil.
Konspirace o údajném placení na demonstracích se šíří již dlouho. Například v březnu  2018 se šířil inzerát se snaží nabudit dojem, že 31. března se koná na Staroměstském náměstí v Praze nějaká demonstrace proti Babišovi a zadavatel nabízí účastníkům 100 Kč za účast a 50 Kč za transparent proti současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Problém byl, že se ten den žádná taková demonstrace nekonala.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.