Poslanec SPD Jiří Kobza v Otázkách Václava Moravce zmínil, že na polských hranicích byl před půl rokem spatřen radioaktivní oblak. Měla to být reakce na údajný výbuch ukrajinského skladu s municí obsahující ochuzený uran. Dezinformace vycházela ze zvýšené hodnoty vizmutu, která byla naměřena v Polsku ve městě Lublin v květnu letošního roku. Toto měření však mělo racionální vysvětlení, zatímco Kobza to spojil ve vysílání ČT s válkou na Ukrajině.
„Polské úřady zdůrazňují, že přechodně zvýšené hodnoty přirozeného radiačního pozadí nejsou ničím výjimečným a vyskytují se pravidelně při srážkách. Přes evropský kontinent aktuálně prochází atmosférická fronta, která přináší vydatné srážky. Právě ty podle polských odborníků způsobily skoky v grafech, na něž se dezinformátoři odvolávají,“ uvedla tehdy slovenská policie.
Podle Kobzy to byla reakce na údajný výbuch ukrajinského skladu s municí obsahující ochuzený uran. „Za další dva dny jsem já sám naměřil u sebe před domem v lese asi čtyřnásobek radioaktivního pozadí,“ sdělil v televizi Kobza a dodal, že ho tyto věci jako geologa zajímají.
Kobzova slova o radioaktivitě pro iDNES.cz vyvrátila i Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Jedná se o blbost. Čistokrevnou blbost. I kdyby k tomu výbuchu skladu došlo, žádná radiace by se nenaměřila na větší vzdálenost než je několik set metrů,“ konstatovala Drábová. Ochuzený uran je totiž velmi nízko radioaktivní.
„Ochuzený uran vzniká jako odpad při obohacování uranu nutného k provozu atomových elektráren či výrobě atomových bomb. Oproti přírodnímu či obohacenému uranu se liší pouze v poměru jednotlivých izotopů, z čehož plyne, že po chemické stránce je nerozlišitelný od jiných typů uranu. Z fyzikálních vlastností se od nich odlišuje hlavně výrazně nižší radioaktivitou, a dále také nepatrně vyšší hustotou (cca o 1,3 % od čistého izotopu 235), která se využívá při jeho produkci,“ konstatuje vědecká redakce iDNES.cz.