Poslanci Helena Langšádlová (TOP 09), Ondřej Veselý (ČSSD), Jan Farský (STAN), Pavel Žáček (ODS) a další oznámili, že sepsali dopis určený Kongresu Spojených států, v němž své americké kolegy žádají, aby dotlačili internetové giganty k zodpovědnému chování a k omezení šíření dezinformací na sociálních sítích. K dopisu se přidal například i Jaroslav Bžoch (ANO), Jan Lipavský (Piráti) či Jan Bartošek (KDU-ČSL). Nepřidali se jen komunisté a SPD.

Web Parlamentní listy o dopisu uvedl nepravdu, že za dopisem stojí přední opoziční politici. Jak již bylo uvedeno, k dopisu se přidali i poslanci ANO a ČSSD.

S politováním musíme konstatovat, že americké firmy, jako jsou Facebook, Twitter a Google vytváří prostor právě pro masivní šíření dezinformací, a navíc nastavením svých algoritmů je samy podporují,“ uvádí se mimo jiné v dopise.

Podle poslance Jaroslava Bžocha je nezbytné, aby se výše zmíněné firmy chovaly zodpovědně. „Já také sdílím určité obavy o zneužití západních technologií nedemokratickými hráči globálního charakteru. Myslím si, že přišel čas, kdy bychom se jim měli společně postavit,“ zmínil Pavel Žáček. Podle poslance Ondřeje Veselého, dezinformace jsou jedna z věcí, „která nejvíce ohrožuje českou demokracii“. Zmínil, že je „naší povinností“ udělat vše pro to, aby bylo šíření dezinformací zastaveno.

„My se dlouhodobě zabýváme hybridními hrozbami a mezi ně patří dezinformace a jsme v takové paradoxní situaci, protože dezinformace, které rozkládají demokratické společnosti – západní demokratické společnosti, evropské společnosti a severoatlantické společnosti – se velmi šíří přes sociální sítě, které jsou ve vlastnictví amerických společností,“ vysvětlila Langšádlová, proč sepsali dopis určený právě kongresmanům. „My rozhodně nechceme usilovat o žádnou cenzuru, ale v tuto chvíli jsou algoritmy těchto firem nastaveny tak, že přímo podporují šíření dezinformací, a tomu my chceme zabránit,“ doplnila.

Text dopisu, který bude odeslán do Kongresu USA:

Vážné členky, vážení členové Sněmovny reprezentantů,

obracíme se na Vás jako na reprezentanty státu, který vnímáme jako kolébku demokracie a svobody s obdivuhodnou tradicí, jako reprezentanty státu spojeneckého. Dovolujeme se na Vás obrátit v otázce, kterou považujeme za mimořádně důležitou pro naši zemi i celý náš region.

Předně bychom Vás chtěli ubezpečit, že důvodem, proč se na Vás obracíme v otázce, kterou považujeme za mimořádně závažnou, je to, že nám velice záleží na budoucím demokratickém vývoji v našich zemích.

V posledních letech musí naše demokracie odolávat novým závažným útokům, které ji podkopávají a které ji vnitřně rozkládají, mezi ně patří masivní šíření lží a dezinformací. S politováním musíme konstatovat, že americké firmy, jako jsou Facebook, Twitter a Google vytváří prostor právě pro masivní šíření dezinformací, a navíc nastavením svých algoritmů je samy podporují.

Chtěli bychom Vás ujistil, že naprosto respektujeme svobodu slova a nechceme zavádět jakoukoli formu cenzury, protože problém lze vyřešit na úrovni algoritmů extrémně cílené reklamy. Stávající stav, kdy se v našich společnostech masivně šíří lži a dezinformace, vnímáme jako neudržitelný. Paradoxně se nástroje vytvořené představiteli západní civilizace stávají zbraní proti ní. Tyto platformy musí přijmout odpovědnost za škody, které způsobují. Negativní dopady jsou významně vyšší než zisk pro akcionáře těchto firem, či veřejné rozpočty. s politováním také musíme konstatovat, že z našich zkušeností západní firmy včetně amerických masivně inzerují na dezinformačních serverech, a i tímto je podporují a de facto také přispívají k šíření dezinformací, lží a podkopávají hodnoty demokracie a svobody, na kterých naše západní civilizace stojí.

Vážné členky, vážení členové Sněmovny reprezentantů,

apelujeme na vás, abyste s respektem ke svobodě slova a soukromému vlastnictví svou morální autoritou vyzvali americké firmy, jak ty, které vytváří platformy pro šíření lží a dezinformací, tak i ty, které inzerují na dezinformačních serverech, k odpovědnému chování v zájmu zachování demokracie a svobody i pro příští generace.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com