Internetem, možná jako vtip, se šíří například výše uvedená sms zpráva. Také na sociálních sítích najdeme příběhy o tom, že někdo byl vyhodnocen jako pozitivní na přítomnost viru SARS-CoV-2, ačkoliv na testu nebyl.

Nelze vyloučit, že při velkém množství vzorků nemůže dojít k nějakému omylu. Snažili jsme se však kontaktovat všechny, kterým se údajná příhoda stala a nikdo z nich nebyl ochoten poslat důkaz (například sms s pozitivním výsledkem testu). Falsum bude i výše uvedená sms zpráva. Ve zprávách se vždy uvádí buďto číslo vzorku nebo jméno či například iniciály a rok narození, aby bylo známo o čí vzorek se jedná. Příklady skutečných zpráv:Snimek obrazovky 252119987616 974138526404990 5474148242851257666 n


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.